Haber

BM, Myanmar’daki serbest bırakmaları ihtiyatla karşılıyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Thomas Andrews, Myanmar askeri idaresinin, Ulusal Zafer Günü için ilan ettiği genel af kapsamında 5 bin 700 kişiyi özgür bırakmasını, ülke için “sahte ilerleme yaratma çabası” olarak kıymetlendirdi.

Andrews, Güney Kore’nin başkenti Seul’de düzenlediği basın toplantısında, Myanmar’da Ulusal Zafer Bayramı vesilesiyle 17 Kasım’da yaklaşık 5 bin 700 mahkumun özgür bırakılmasını kıymetlendirdi.

Thomas Andrews, “Elbette serbest bırakmaları memnuniyetle karşılıyorum ancak bunun, cuntanın uluslararası kamuoyunu etkilemek için sahte ilerleme yaratma çabalarının bir parçası olduğu konusunda uyarıyorum. Uluslararası toplum, Myanmar’daki askeri yönetimi serbest bırakmalar için alkışlamamalı ya da yumuşadığının kanıtı olarak kabul etmemeli.” diye konuştu.

Serbest bırakmaların çabucak akabinde birtakım bireylerin yine gözaltına alındığına dair raporlar aldığını belirten Andrews, geçen haftaki özgür bırakmalardan sonraki 24 saat içinde, ordunun Myanmar’ın Arakan eyaletindeki bir köye ağır top atışları yapıldığını ve en az 10 kişinin öldüğünü bildirdi.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı tezlerinin ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyon yaşanmasının akabinde 1 Şubat 2021’de yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1900’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi hala hapishanelerde tutuluyor. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu