Teknoloji

Yeni iPhone’lar artık bu ülkede üretilecek!

Apple analisti Ming-Chi Kuo, ülkedeki imalat sektörünü desteklemek amacıyla Apple’ın ilk iPhone 17 akıllı telefonunu ilk kez Hindistan’da üretmesinin ve teknoloji devinin gözde üretim noktası olan Çin’den ayrılmasının beklendiğini söyledi. Analist, iPhone 17’nin büyük olasılıkla 2025 yılında piyasaya sürüleceğini, Hindistan’da akıllı telefon üretiminin ise 2024 yılında başlamasının beklendiğini kaydetti.

İLK DEFA ÇİN DIŞINDA YENİ BİR iPhone ÜRETİLECEK

Ming-Chi Kuo, Apple’ın ilk kez Çin dışında yeni bir iPhone modeli geliştirmeye başlayacağını belirterek, şunları söyledi: “tasarım riski”Standart iPhone modelinin tasarım geliştirme zorluğunun daha düşük olması nedeniyle seçildiğini ve bunun da maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olabileceğini belirtti.

2023 yılında yüzde 12-14 civarında olacak olan Hindistan’dan iPhone sevkiyatlarının, 2024 yılında iPhone üretim kapasitesinin yüzde 20-25’ini oluşturması bekleniyor.

Ayrıca Kuo, Foxconn’un Zhengzhou ve Taiyuan fabrikalarındaki üretimin 2024 yılında sırasıyla %35-40 ve %75-80 oranında azalmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Tayvan merkezli Foxconn Technology Group, Hindistan’da iPhone üretiminde kullanılan kapasitenin yaklaşık %75-80’ine sahip. Özellikle Tata Group, Wistron Corp’un Bengaluru yakınlarındaki bir montaj fabrikasının satışını onaylamasının ardından yakında Hindistan’ın ilk yerli iPhone’unu üretecek.

Kuo, Apple’ın Hindistan hükümetiyle olan ilişkisini güçlendirmek istediğini, bunun gelecekte ülkede iPhone ve diğer ürünlerin satışıyla şirkete fayda sağlayabileceğini ve Cupertino merkezli teknoloji devinin önümüzdeki on yılda büyümesini artırabileceğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu