Yaşam

Vitamin Deposu Avokadonun Faydaları

İnsan sağlığına sayısız faydaları avokadoLezzetli olmasının yanı sıra lif, faydalı yağlar, potasyum ve K vitamini gibi değerli besin ögelerini de içinde barındırır. İlk olarak Meksika’da ortaya çıkan ancak yavaş yavaş tüm dünyada yetiştirilmeye başlanan besleyici bir meyvedir. “Persea Americana”Avokado olarak da bilinen faydaları sayısız araştırma ile kanıtlanmıştır.

Özellikle tropik iklimlerde yetişen avokadonun doku, boyut ve renk bakımından farklı çeşitleri bulunmaktadır. has avokado En çok tanınan avokado çeşididir, ancak Bacon, Lula, Pinkerton, Fuerte ve Gwen gibi çeşitler de dahil olmak üzere daha az yaygın olan başka çeşitler de vardır. Hep birlikte gelin” Avokadonun faydaları nelerdir?sorusunu detaylı bir şekilde cevapladığımız yazımıza geçelim.

Avokado faydaları:

 • Hamilelik ve emzirme döneminde beslenme desteği sağlar.
 • Kalp hastalığına neden olabilecek risk faktörlerini azaltır
 • kilo vermeye yardımcı olur
 • Zengin antioksidan kaynağı
 • Cildinizin parlak kalmasını sağlar
 • Gözler için oldukça faydalıdır.
 • kemikleri güçlendirir
 • Yüksek besin kaynağı
 • Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur
 • Kanser riskini azaltır

Hamilelik ve emzirme döneminde besin takviyesi sağlar

Hamilelik ve emzirme döneminde C vitamini, folik asit ve potasyum gibi beslenme ihtiyaçları önemli ölçüde artar. Folik asit ihtiyacı önemli ölçüde artsa da, ne yazık ki birçok hamile insan önerilen alım miktarından daha azına sahiptir. folik asit Bu da hamilelik sırasında oluşabilecek komplikasyon riskini artırır. A avokadogebelikte önerilen folik asit alımının %27’sini karşılar.

Kalp hastalığına neden olabilecek risk faktörlerini azaltır

Avokado Besin maliyeti açısından güçlü olan gıdaların düzenli olarak tüketilmesi, çeşitli kalp hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olabilir. lif, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller, kan dolaşım sistemi sağlıklı kalmada değerli bir rol oynar. Çalışmalar, avokado açısından zengin bir diyetin kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymaktadır. Her 100 gram avokado, sağlıklı kolesterolSeviyeleri düzenleyen beta sitosterol adı verilen 76 miligram doğal bitki sterolü içerir.

kilo vermeye yardımcı olur

A senin avokadoEn bilinen faydalarından biri, kilo vermek Bu oldukça yardımcı oldu. Lif açısından oldukça güçlü olan avokado, zayıflama diyetlerinde yaygın olarak yer almaktadır. avokado, uzun dolgunluk hissi Size daha az kalori vererek ve daha az kalori vererek kilo vermenize yardımcı olur. Yani sistematik bir şekilde tüketilen avokado kilo vermede değerli bir etken olacaktır.

Zengin antioksidan kaynağı

Avokado, karotenoidler, C vitamini, E vitamini ve fenolik bileşikler dahil olmak üzere birçok besin içerir. biyoaktif bileşik sahip olmak. Çeşitli çalışmalar, bu bileşiklerin oldukça güçlü antioksidan, nöroprotektif ve kardiyoprotektif aktivitelere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Avokado, antioksidanBesin değeri yüksek bir besin olduğundan vücudun antioksidan savunmasını artırmaya yardımcı olabilir.

Cildinizin parlak kalmasını sağlar

Avokado Vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve yağ asitleri gibi çeşitli besinler içerir. Çünkü sağlıklı cilt Temel besinlerden biridir. C vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengin olan avokado, doğal bir parlaklık verir. Cildinizin sıkılığını ve elastikiyetini korumak için de oldukça faydalıdır.

Gözler için oldukça faydalıdır.

Avokadogözlerine zarar verebilirim şık dalgalarınızı emmek Lutein ve zeaksantin içerir. İçerisindeki yüksek A vitamini miktarı da yaşlanmayla birlikte ortaya çıkabilen sarı nokta hastalığı riskini azaltır.

kemikleri güçlendirir

Yaklaşık olarak yarım avokado bir yetişkinin günlük K vitamini ihtiyacının %15’ini karşılar. Avokado, kemik yoğunluğunu artırmaya ve kırıkları önlemeye yardımcı olabilir. Kemik sağlığı için gerekli olan bir diğer vitamin olan D vitamini ile birlikte tüketildiğinde çok daha faydalı hale gelir.

Yüksek besin kaynağı

Avokado Genel olarak, birçok temel besin içerir. Ek olarak, bağışıklık sistemi Güçlendirme için gerekli olan C vitamini, B6 ve B vitaminleri dahil olmak üzere temel besinleri içerir. Optimum sağlık için gerekli olan birçok besini içeren avokado, genel diyet kalitesinin iyileştirilmesine de yardımcı olabilir. aşağıdan, 68 gramAvokadonun besin değerlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Avokado beslenme maliyetleri:

 • Kalori: 114
 • Diyet lifi: 6 gram
 • Şeker: 0.2 gram
 • Potasyum: 345 miligram
 • Sodyum: 5.5 miligram
 • Magnezyum: 19,5 miligram
 • A Vitamini: 43 mikrogram
 • E Vitamini: 1.3 miligram
 • K Vitamini: 14 mikrogram
 • B6 Vitamini: 0.2 miligram
 • Tekli doymamış yağ asitleri: 6.7 gram

Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur

Tansiyonu düzenlerken söz konusu avokado Mucizevi faydaları vardır. senin bedenin kan basıncını düzenlemekYardımcı olan sodyum ve potasyum gibi mineraller içerirler.

Kanser riskini azaltır

Birçok çalışma, avokadodaki fitokimyasalların ağız kanseri hücrelerini öldürmeye yardımcı olacak kadar güçlü olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmalar, avokadolardan ekstrakte edilen fitokimyasalların hücre döngüsünü durdurmaya ve hücre büyümesini engellemeye yardımcı olduğunu gösterir. Çalışmalar ayrıca metanolle ekstrakte edildiğini göstermiştir. avokado fitokimyasalları lenfosit hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olduğunu ve ayrıca kromozomal değişiklikleri azalttığını göstermektedir. Mide, pankreas, kolon ve rahim ağzı kanserlerinin önlenmesinde de değerli bir rol oynar.

Bu içeriğimizde avokadonun sayısız faydalarını sizler için derledik. Anlattıklarımız sadece bilgilendirme amaçlıdır. Diyet listenize veya beslenme programınıza avokado eklemeyi düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan tavsiye alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu