Haber

Türk Devletlerinden ulaşım koridorlarında yeni işbirlikleri

İSTANBUL (İGFA) –Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul’da düzenlenen Türk Devletleri Örgütü Multimodal Taşımacılık ve Lojistik Forumu’na katıldı.

Türk Devletleri Teşkilatı ülkelerinin 160 milyonluk genç ve dinamik nüfusa sahip, 1 trilyon doları aşan ekonomik büyüklüğüyle küresel güç olma potansiyeli taşıyan bir topluluk olduğunun altını çizen Uraloğlu, ortak gücün ortaya çıkarılmasının gerekliliğine dikkat çekti. Bu büyük potansiyelin hayata geçirilmesi için işbirliği ve dayanışma arzusuyla hareket ediyoruz.

Konuşmasının ilk bölümünde karayolu taşımacılığına değinen Bakan Uraloğlu, “Ulaşımdaki artışlar karşısında karayoluyla ülke geçişlerine yönelik prosedürlerimizin oldukça yetersiz olduğunun altını üzülerek vurgulamak isterim” dedi ve üye ülkeleri davet etti. transit arazi geçiş belgesi kotalarının kaldırılması.

Bakan Uraloğlu, “Ulaşım ve ticaretin önündeki engelleri kaldırmak ve ulaştırma maliyetlerini düşürmek için Teşkilat içerisinde ortak yararımıza olacak bütünsel bir yaklaşımı benimsemeli ve hayata geçirmeliyiz. Bu konuda ikili ve transit geçişleri kaldırmalıyız. Dost ve kardeş ülkelerimiz arasında kara geçiş belgesi kotaları Kırgızistan ile ikili ve ikili, “Transit taşımacılığın serbestleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardığımızı ve son aşamaya geldiğimizi duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. En kısa zamanda diğer üyelerle de bu tür adımları atmayı umuyoruz.” dedi.

KOMBİNE TAŞIMACILIK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Örgüt bünyesinde kombine taşımacılık konusunda özverili çalışmalar sonucunda imzalanan Kombine Taşımacılık Anlaşması’nın en kısa sürede yürürlüğe girmesini umduğunu kaydetti.

Bakan Uraloğlu, “Anlaşmayı hayata geçirdiğimizde kombine taşımacılık operasyonlarını ve Hazar geçişlerini önemli ölçüde teşvik edecekler. Böylece hepimizin önemsediği Doğu-Batı Merkez Koridoru ile Hazar Geçişi’nin sektördeki payını önemli ölçüde artırmış olacağız. Avrasya taşımacılığı.”

Bakan Uraloğlu, Örgüte üye ülkeler arasındaki fiziki temasın en değerli ve stratejik bileşenlerinden biri olan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolunun, Türk milletinin ekonomik kalkınması ve refahı açısından büyük önem taşıdığını söyledi. dünya.

Uraloğlu, Nisan 2016’dan itibaren alınan tedbirler sonucunda ortak ve ulusal transit rejimlerinde demiryolu ile taşımayı basitleştirilmiş yöntemle gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ortak taşıma belgesini iki yıl önce kullanmaya başladık. Orta Koridordaki demiryolu hattından yük taşımacılığı yapılıyor. Ortak taşıma belgesi ile hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlıyoruz.” Koridorun rekabet edebilirliği açısından önemli bir adım daha attık. Ayrıca Hazar Geçişi’nin aktif, verimli ve ekonomik hale getirilmesi konusuna da yoğunlaştık. Lojistik operasyonlarda sorun oluşturan yüksek transit fiyatları ve sistemsiz sefer sorunlarını ortak çabalarımızla ivedilikle çözeceğimize ve Hazar Geçişini arzu ettiğimiz rekabetçi rotaya dönüştüreceğimize eminim. Bünyemizde yürütülen çalışmaları tamamlayıcı nitelikte ilave işbirlikleri de mevcuttur. Biz gelişiyoruz. Mesela Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan geçen yıl Bakü’de bir araya gelerek Orta Koridoru destekleyen 56 unsurun yer aldığı bir eylem planı belirledi. “Aldığımız kararları hayata geçirecek adımları da takip ediyoruz” dedi.

ULAŞIM KORİDORLARINDA YENİ İŞ BİRLİKLERİ

Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin sadece doğu-batı yönünde değil, kuzey-güney ekseninde de planlama yapmaya devam ettiğini söyledi.

“Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacağız” diyen Bakan Uraloğlu, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Irak Başbakanımız bu konuda gerekli iradeyi ortaya koymuşlardır. Gerek Irak’la gerekse diğer bölge ülkeleriyle yakın işbirliği içindeyiz. Bu amaçla, “Gelişme yolu olarak adlandırılan bu yeni güzergahın Türkiye tarafında gerekli teknik çalışmaları tamamladık. Ulaşım koridorlarının kesiştiği noktada olduğumuzun bilinciyle, ortaklarımızla birlikte en verimli çözümleri hayata geçirme kararlılığında olduğumuzun altını çizmek isterim” dedi.

Bakan Uraloğlu, üye ülkelere hitaben yaptığı konuşmada, artık ülkeler arasındaki ticareti zorlaştırmak değil, kolaylaştırıp teşvik etmenin zamanı geldiğini belirterek, savunmacı ve kapalı politikaların dikkatle ve farklı bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğine inandığını söyledi.

Uraloğlu, ulaştırmada dijitalleşmeye büyük önem veren, e-TIR ve e-ulaşım belgeleri gibi uygulamalarda öncü olan bir ülke olarak, isteyen üye ülkelerle deneyim paylaşımına hazır olduklarını belirtti.

kureajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu