Ekonomi

MİMARDER Tasarım Yarışması, SANKO Holding işbirliğiyle gerçekleştiriliyor

“Yeniden Düşünmek: Afet Sonrası Geçici Yaşam Alanlarını İyileştirmek”

Mimari Araştırmalar Derneği (MİMARDER) tarafından düzenlenen ortaöğretim öğrencilerine yönelik mimari proje yarışması başlıyor. Afet sonrası oluşan kesintili yaşam alanlarına uyum sağlamak amacıyla SANKO Holding iş birliği ile gerçekleştirilen yarış, süreksiz yaşam alanlarında mekansal ve sosyal ihtiyaçlara yönelik iyileştirmeler yapmayı hedefliyor.

MİMARDER’in SANKO Holding iş birliğiyle düzenlediği “Afet Sonrası Geçici Yaşam Alanlarının İyileştirilmesi” Öğrenci Fikir Yarışması, depremlerin neden olduğu olağanüstü durumun yarattığı süreksiz sistemin mekansal bileşenlerinin incelenmesini ve günümüzü düşünmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. bu süreksiz yaşam alanlarında yaşam bağları ve fiziksel öğeler. .

Afet sonrası oluşan kesintili yaşam alanlarının mevcut mekansal potansiyellerini yeniden değerlendirmek için yarışmacılardan tasarım önerileri geliştirmelerinin beklendiği yarışmada, değişen yaşam alanlarının ‘iyileştirilmesi’ için analiz önerileri geliştiren öğrencilerin fikirleri, yaşam akışı ve gündelik yaşam bağları, mekânsal öğelerin gelişmesiyle rekabet eder. Dereceye girenlere Eylül ayında yapılacak törenle ödülleri verilecek.

Öğrenciler yaşam alanlarında iyileştirme ihtiyacına ilişkin bir analiz arayacaklardır.

Yarışma ile sarsıntıdan etkilenen vatandaşların kopuk yaşam alanlarında hayata yeniden bağlanmalarını sağlamak için mekansal ve sosyal ihtiyaçlara yönelik iyileştirmeler yapmayı hedeflediklerini belirten MİMARDER Kurucu Üyesi, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Gün “6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yüz binlerce insan halen çadır kent, konteyner kent gibi geçici yaşam alanlarında yaşamaya çalışıyor. MİMARDER olarak deprem bölgesine yaptığımız ziyaretler ve araştırmalar sonucunda mevcut geçici yaşam alanlarının birçok iyileştirmeye, düzenlemeye ve yeniden düşünmeye açık olduğunu tespit ettik. Bu yarışmanın bölgenin bu sorunlarına çok önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Konukoğlu: “Vatandaşlarımızın yeniden hayata bağlanmasında toplumsal ve manevi temelin değerinin farkındayız”

Projenin ana destekçisi SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu yarışla ilgili şunları söyledi: “Gaziantep’te kurulup 119 yıldır bu topraklarda çalışan ve üreten bir küme olarak çalışıyoruz. deprem felaketinden sonra bölgenin yeniden ayağa kalkması için var gücümüzle. Kesintisiz yaşam alanlarında yaşayan vatandaşlarımızın hayata yeniden bağlanmaları için sosyal ve manevi güçlendirmenin değerinin farkındayız. Bu bakış açısıyla ilk günden beri süreksiz yaşam alanlarının güzelleştirilmesi için çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bugüne kadar Adıyaman, Narlı ve Gaziantep’te yaklaşık 1.500 konteynerden oluşan yaşam şehirleri inşa ettik. Bu süreçte mimarlık camiasındaki gençlerimizin katkılarını almak amacıyla MİMARDER tarafından hayata geçirilen bu yarışmaya destek vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

akhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu