Ekonomi

Kazanç çağrısı: Silgan Holdings güçlü 4. çeyrek ve iyimser 2024 görünümünü bildirdi

Silgan Holdings Inc., tüketim malları ürünlerine yönelik sert ambalajların lider sağlayıcısıdır. (SLGN), dördüncü çeyrek ve 2023 yılının tamamı için güçlü mali sonuçlar bildirdi. Şirket, tarihindeki ikinci en yüksek düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) ve faiz ve vergi öncesi kazanç (EBIT) bildirdi. Silgan ayrıca hisse geri alımları ve temettüler yoluyla hissedarlarına 250 milyon doların üzerinde getiri sağladı. Şirket, 2024 beklentileri doğrultusunda segmentlerinde hacim büyümesi bekliyor ve rekor düzeltilmiş FAVÖK’ünü karşılamayı veya aşmayı öngörüyor. Özellikle evcil hayvan maması kategorisinde karışık hacim eğilimlerine ve devam eden stok eritme işlemlerine rağmen, Silgan’ın stratejik büyüme çabaları ve beş üretim tesisinin birleştirilmesi de dahil olmak üzere maliyet düşürme girişimleri, şirketi sürekli olarak kâr ve serbest nakit akışı büyümesi yönünde konumlandırdı. CEO Adam Greenlee, potansiyel birleşme ve satın alma (M&A) fırsatlarını ve maliyet azaltma ve dengeleme yeteneklerine stratejik odaklanmayı öne sürerek şirketin geleceğine olan güvenini dile getirdi.

Temel Çıkarımlar

 • Silgan Holdings, güçlü hissedar getirileriyle ikinci en yüksek düzeltilmiş EPS ve FVÖK’ü elde etti.
 • Şirket, beş tesisi birleştirerek 50 milyon dolarlık bir maliyet iyileştirme programı yürütüyor.
 • Stratejik büyüme ürünleri, pazarlardaki karışık hacim eğilimlerine rağmen iyi performans gösterdi.
 • Silgan, 2024 için hacim artışı bekliyor ve rekor düzeltilmiş FAVÖK’ünü yakalamayı veya aşmayı hedefliyor.
 • Fiyat iyileştirme ve hacim artışına odaklanarak birden fazla kategoride promosyon faaliyetlerinin artması bekleniyor.
 • Birleşme ve satın alma fırsatları araştırılıyor, anlaşma sağlanamaması durumunda olası hisse geri alımı veya borç azaltımı yapılacak.

Şirket Görünümü

 • Evcil hayvan maması pazarında yılın ilerleyen dönemlerinde başlayacak tanıtım faaliyetleriyle 2024 yılında hacim toparlanması bekleniyor.
 • 2024 yılında Dağıtım ve Özel Kapaklar segmenti için orta tek haneli hacim büyümesi öngörülüyor.
 • Özellikle evcil hayvan maması kategorisinde stok eritme trendlerinin 2024 yılının ilk yarısında da devam etmesi bekleniyor.
 • Avrupa’da temkinli bir yaklaşım ve yılın ilerleyen dönemlerinde daha yeterli hacimlerin oluşması bekleniyor.

Ayı Noktaları

 • Stok tükenme eğilimlerinin 2024 yılının ilk yarısını etkilemesi bekleniyor.
 • Daha geniş bir tabana bağlı olarak Dağıtım Özel Kapanışlarının büyüme oranında hafif bir ılımlılaşma.
 • Yeni sözleşmenin ticarileştirilmesindeki gecikme olumlu sonuç verdi ancak 2024’ün ilk çeyreğine doğru ilerliyor.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Yüksek fiyatlı dağıtıcılar çeşitli coğrafyalarda iyi performans göstermeye devam ediyor.
 • Evcil hayvan maması kategorisinde 2024 yılının tamamında beklenen büyüme.
 • Yüksek değerli varlıklarda güçlü büyüme potansiyeli.

kaçırıldı

 • Bazı sözleşmelerin ticarileştirilmesi 2024 yılına kadar ertelendi.
 • Geçtiğimiz yılın 4. çeyreğinde çelik değişiminden dolayı önemli bir müşteri satın alma gecikmesi yaşanmamıştı.

Soru-Cevap bölümünden öne çıkanlar

 • CEO Adam Greenlee, büyüme oranındaki yavaşlamanın talepteki değişiklikten kaynaklanmadığını açıkladı.
 • 2024 yılına ilişkin varsayımlarda, üst sınır için gereken hacim artışına ilişkin bir dizi sonuç dikkate alınıyor.
 • Greenlee, önümüzdeki çeyreklerde Metal Konteyner işinde daha fazla görünürlük bekliyor.
 • Büyük bir sözleşmenin ticarileştirilmesindeki gecikme, sözleşmenin tüm süresini etkilemez.

Silgan Holdings’in stratejik büyümeye, maliyet yönetimine ve hissedar giderlerine olan bağlılığı, 2024’e ilişkin olumlu görünümüyle birleştiğinde, şirketin karışık pazar eğilimleri karşısında dayanıklılığını yansıtıyor. Katma değeri yüksek işlere ve potansiyel birleşme ve satın alma fırsatlarına odaklanan Silgan, önümüzdeki yılı temkinli bir iyimserlikle geçirmeye hazırlanıyor.

InvestingPro İçgörüleri

Silgan Holdings Inc. (SLGN), güçlü mali performansı ve stratejik girişimleriyle hissedarların pahasına mali istikrara olan bağlılığını göstermiştir. InvestingPro tarafından sağlanan bilgi ve öngörüleri incelediğimizde yatırımcıların ve paydaşların ilgisini çekebilecek ek bakış açıları kazanabiliriz.

InvestingPro Information, şirketin sert ambalaj segmentindeki değerli varlığını gösteren 4,9 milyar dolarlık piyasa değerini vurguluyor. 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 14,68, şirketin kazançlarına göre makul düzeyde değerlendiğini gösteriyor. Ayrıca şirketin aynı dönemdeki geliri, gelir artışındaki -%6,6’lık hafif düşüşe rağmen 5,988 milyar dolar olarak gerçekleşti.

InvestingPro’nun en önemli iki ipucu, şirketin 20 yıl boyunca temettülerini artırma ve temettü ödemelerini aynı süre boyunca sürdürme geçmişidir. Hissedarları ödüllendirmedeki bu tutarlılık, Silgan’ın mali sağlığının ve yönetimin iş modeline olan güveninin bir kanıtıdır. Ayrıca şirketin düşük fiyat oynaklığı, portföylerinde istikrar arayan yatırımcılara cazip gelebilir.

Analizlerini derinleştirmek isteyenler için InvestingPro, Silgan’ın finansal durumu ve geleceğe yönelik beklentileri hakkında kapsamlı bir anlayış sağlayan daha fazla ipucu sunuyor. Aboneler bu ücretli bilgilere, şu anda %50’ye varan indirimlerle özel bir Yeni Yıl indirimi uygulayan InvestingPro’ya abone olarak erişebilirler. 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğine ek %10indirim için SFY24Kupon Kodu veya1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10 ek indirim için SFY241Kupon kodunu kullanın.

Silgan’ın yönetimi aktif olarak hisseleri geri satın alıyor, bu da şirketin değerlemesi ve gelecekteki performansı hakkında yükseliş sinyali olarak yorumlanabilir. Ayrıca şirketin bir sonraki kazanç tarihi 24 Nisan 2024 olarak belirlendi ve bu, yatırımcıların şirketin stratejik hedeflerine doğru ilerleyişini değerlendirmeleri açısından çok önemli bir an olacak.

Daha ayrıntılı analiz ve ölçümler arayan yatırımcılar bunları InvestingPro’da bulabilir; burada Silgan Holdings Inc.’in mali durumuna çok yönlü bir bakış sağlayan birçok ek ipucu bulunmaktadır.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu