Teknoloji

Facebook, X veya TikTok gibi birçok uygulama basit bir bildirim göndererek iPhone verilerinizi topluyor

Apple her zaman “gizliliğin temel bir insan hakkı olduğunu” belirtir ve kullanıcı bilgilerini, bu bilgileri başkalarına satmaya çalışan üçüncü taraf uygulamalardan ve geliştiricilerden korumak için elinden gelen her şeyi yapar. Şirket, müşterilerine “kişiselleştirilmiş içerik” sunmak istediği için veri toplama şeklini zararlı görmese de işletim sistemlerinin üçüncü parti uygulamaların bizi takip etmesini her zaman engelleyebileceğini söylemek doğru olmaz.

Kısa zaman önce mysk araştırmacıları, Facebook, X, TikTok, LinkedIn, Bing ve diğer birçok uygulama sadece bir anlık bildirim göndererek iPhone’unuzdan bilgi toplamak için “Parmak İzi” tekniğini nasıl kullandığını gösteren bir çalışma yayınladı. Kısa bir YouTube videosu, veri toplamak isteyen uygulamaların, uygulama analizi göndermek amacıyla bildirimleri özelleştirmek için iOS tarafından ayrılan arka planda yürütme süresini nasıl kullandığını açıklıyor. Çoğunlukla gizlilik ve performans nedeniyle iOS’taki uygulamaların arka planda çalışmasına izin verilmez. Bu nedenle geliştiricilerin kullanabileceği arka planda yürütme süresi oldukça sınırlıdır.

Ancak iOS 10’dan başlayarak Apple, uygulamaların çalışmasalar bile anlık bildirimleri özelleştirmesine olanak tanıyan bir özellik ekledi. Mysk araştırmacılarına göre, “iOS bir bildirim aldığında uygulamayı arka planda uyandırıyor ve kullanıcıya sunulmadan önce bildirimin özelleştirilmesi için sınırlı bir süre veriyor. Buna, şifrelenmiş verilerin şifresinin çözülmesi ve bildirimi geliştirmek için ek içerik indirilmesi de dahildir. “Uygulama, özelleştirilmiş bildirimi sisteme ilettiğinde veya ayrılan arka plan süresi dolduğunda uygulama sonlandırılır.”

Bu özellik sayesinde veri isteyen bu uygulamalar, kullanıcının iPhone verilerine ilişkin benzersiz sinyalleri tanımlayabiliyor ve bu da farklı geliştiriciler tarafından geliştirilen farklı uygulamalarda parmak izi alınmasına ve takip edilmesine olanak sağlıyor.

Mysk, Apple’ın müşterilerin iPhone’larında parmak izi alınmasına izin vermediğini ve geliştiricilerin, uygulamalarının neden o uygulama için yaygın olarak kullanılan sinyalleri sağlayan API’lere erişmesi gerektiğini açıklamalarını talep edeceğini yineledi.

Bu şekilde çalışmanın önüne geçmek için şimdilik yapabileceğiniz tek şey bu uygulamaların bazılarından gelen bildirimleri kapatmak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu