Haber

Bulgar parlamentosu Ukrayna’ya silah yardımını onayladı

Bulgar parlamentosu, Rusya’ya karşı direnişine yardımcı olması için Ukrayna’ya gönderilecek bir silah paketini onayladı.

Bulgaristan, Rus saldırısının başladığı 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’ya ilk askeri yardımını gönderiyor. Bulgar parlamentosu Ukrayna’ya ilk askeri yardım paketini görüştü. Silah gönderme teklifi 240 sandalyeli Millet Meclisi’nde 148 oyla kabul edilirken, 46 ret oyu kullanıldı, 1 çekimser kaldı. Bulgar hükümeti Ukrayna’ya gönderilecek silahların listesini gizli tutarken, Bulgar yetkililer bunların çoğunlukla hafif silahlar ve mühimmattan oluşacağını bildirdi.

“S-300 sistemleri, MiG-29 veya Su-25 savaş uçaklarını göndermiyoruz”

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov, Bulgaristan’ın Kiev’in talep ettiği hava savunma sistemleri, MiG-19 ve Su-25 savaş uçaklarını Ukrayna’ya göndermesinin mümkün olmadığını söyledi. Stoyanov, “Tereddütlü bir yaklaşım sergiledim. Çünkü Bulgaristan’ın savunma kapasitesinin korunmasını sağlamam gerekiyor. Bu yardım tamamen Ukrayna’nın öncelikleriyle uyumlu olacak. Ancak S-300 sistemleri, MiG-29 veya MiG-29 göndermiyoruz.” Su-25 savaş uçakları.” terimleri kullandı.

Öte yandan Bulgaristan, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Moskova yanlısı siyasi partilerin muhalefeti nedeniyle bugüne kadar Ukrayna’ya silah gönderemedi. – SOFYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu