Ekonomi

BAE, Afrika’da yenilenebilir enerjiye 4,5 milyar dolar yatırım yapacak

ABU Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), önümüzdeki dönemde Afrika kıtasında yenilenebilir enerjiye 4,5 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan el-Cabir, Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen Afrika İklim Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, ülkesinin Afrika’daki saf enerji projelerini hayata geçirmek için 4,5 milyar dolar tahsis edeceğini söyledi.

“Afrika’nın yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaması hipotezinin kayıp anlamına geldiğini” belirten Cabir, 2030 yılına kadar 15 gigawatt elektrik üretmeye yönelik yatırımları artırma kararı aldıklarını kaydetti.

Afrika Birliği ve Kenya hükümeti tarafından düzenlenen “Afrika ve dünya için yeşil büyümenin desteklenmesi ve iklim finansmanı çözümlerinin desteklenmesi” temalı zirve, Nairobi’deki Kenyatta Uluslararası Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Dün başlayan ve 3 gün sürecek olan tepe, Aralık ayında yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) öncesinde müzakere ve ön hazırlık olarak fiyatlandırılıyor.

Zirveye Afrika devlet liderleri, COP28 Lideri Sultan Al Jaber, ABD Başkanının İklim Özel Temsilcisi John Kerry’nin yanı sıra çok sayıda uluslararası kuruluş katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu