Ekonomi

Asya teknoloji hisseleri TSMC ve Nvidia kazançlarıyla yükseldi

Asya teknoloji hisseleri, teknoloji odaklı yükselişin ardından Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) öncülüğünde önemli bir artış yaşadı. TSMC hisseleri %8 artışla yeni bir zirveye ulaşarak Kasım 2022’den bu yana en büyük tek günlük yüzdelik kazancı kaydetti. Çip hisselerindeki bu artış, Ay Yeni Yılı tatilinin ardından Perşembe günü Tayvan borsasını rekor seviyeye taşıdı. Olumlu momentum kısmen Nvidia’nın çarşamba günü Alphabet’i geride bırakarak ABD’nin en değerli üçüncü şirketi haline gelen piyasa değeri artışına bağlandı. Nvidia’nın önümüzdeki hafta kazançlarını açıklaması planlanıyor.

Japonya hariç, daha geniş Asya-Pasifik bilgi teknolojisi sektörü, bu iyimser havayı MSCI’nın BT hisse endeksindeki %3’lük artışla yansıttı. Japonya’nın Nikkei endeksi de çip hisselerine olan ilgiden yararlanarak 34 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve Aralık 1989’daki rekor zirvesine yaklaştı.

Japonya’nın geçen yılın sonunda dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Almanya’yı geride bırakan ekonomik daralmasına rağmen yatırımcılar bu gelişmeyi görmezden geldi. Resesyona beklenmedik giriş, Japonya Merkez Bankası’nın kapsamlı nakit teşviklerinin kademeli olarak sona erdirilmesine ilişkin zaman çizelgesi üzerinde belirsizlik yaratırken, bazı analistler yıl içinde bir atılım bekliyor.

Yen hafif bir güçlenme gösterse de dolar başına 150 civarında kalmayı sürdürdü ve piyasa katılımcıları olası bir döviz kuru müdahalesine karşı tetikte kaldı.

Avrupa piyasalarının da teknoloji segmentindeki olumlu performanstan faydalanması ve vadeli işlemlerin daha yüksek bir açılışa işaret etmesi bekleniyor. Yatırımcılar, İngiltere Merkez Bankası’nın politika kararlarını etkileyebilecek dördüncü çeyrek GSYİH verileri ve ticaret rakamları için İngiltere’yi yakından izliyor. İngiltere’de enflasyon Ocak ayında sabit kalırken, faiz oranı vadeli işlemleri, faiz oranının Haziran ayına kadar 16 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25’ten %5,0’a düşürülmesini ve yıl boyunca toplam 70 baz puanlık bir indirimi %50 olasılıkla fiyatlıyor. yıl.

Ekonomik bilgilerin yanı sıra Airbus, Stellantis (NYSE:STLA) ve Euronext gibi büyük şirketlerin faiz raporlarının da Perşembe günü piyasaları etkilemesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu