Ekonomi

DSİ’nin Tokat’ta yaptığı yatırımlarla 147 bin 450 dönüm arazi sulamaya açıldı.

Tokat’ta Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yaptığı yatırımlarla son 21 yılda 147 bin 450 dönüm arazinin sulamaya açıldığı bildirildi.

DSİ’den yapılan yazılı açıklamada, iklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunları nedeniyle yaşamın kaynağı olan suyun maliyetinin her geçen gün arttığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Tokat’a son 21 yılda 21 milyar 96 milyon 995 bin 750 lira yatırım yapıldığına dikkat çekerek, “10 baraj, 1 gölet yaptık. Yıllık 147 bin 450 dönüm araziyi sulamaya açtık. Yıllık 759 dönüm araziyi çiftçilerimizin kullanımına açtık.” “Tarımsal geliri milyon lira artırdık. 173 taşkın koruma tesisinin inşaatını tamamladık.” dedi.

Tokat’ta 5 adet sulama tesisi inşaatının devam ettiğini belirten Balta, 32 adet sulama tesisi daha yapılmasının planlandığına dikkat çekti.

Tokat’ın su kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmak için çalıştıklarının altını çizen Balta, şöyle konuştu:

“Tokat’ta bugüne kadar aralarında Alpu, Çekerek, Güzelce, Çamiçi, Gökçeli, Güncalı, Sorhun, Kızık, Batmantaş ve Artova-Yağcımusa barajları ile Niksar Serenli Göleti’nin de bulunduğu 10 baraj inşa ettik. Ayrıca inşaat işleri de devam ediyor. 7 baraj devam ediyor. Son 21’i ise yıllık 15 HES tesisinin devreye alınmasıyla yıllık 1,95 milyar kilowatt saat enerji üretimi sağlandı. Tokat’ta 2028 yılı sonuna kadar 5 adet içme suyu tesisi tamamlanacak. Toplamda 496 bin 676 kişiye yıllık 46,66 milyon metreküp içme suyu sağlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu