Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Türkiye’nin darbe anayasasıyla yönetilmesi doğru değil

Bartın’da doğup büyüdüğü köyü ziyaret eden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye’nin darbe anayasasıyla yönetildiğini söyleyerek, “Bu devir bize yakışmıyor. Artık bunu aşmamız lazım. Millet (yeni anayasa) bunu hak ediyor, zaten hak ediyor.Bu anlamda siyasi partilerimiz milletimizin yeni demokratik sivil anayasa talebini karşılayacak bir uzlaşma zemini bulursa Türkiye’nin kazanımı olur. AK Parti de buna öncülük etmek istiyor” dedi.

Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı Ulukaya köyünde doğup büyüdüğü mahalleye gelen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, komşularından yoğun ilgi gördü. 1982 Anayasası’nın bir darbe anayasası olduğunu ve yamalı hale getirildiğini belirten Bakan Yılmaz Tunç, Türkiye’nin demokratik sivil anayasa talebini karşılayabilecek bir uzlaşı ortamına kavuşmasının faydalı olacağını söyledi.

Bakan Tunç şunları söyledi:

“Yeni anayasa ile ilgili meclis dönemlerinde uzlaşma komisyonları da kuruldu. Partiler bir sonuca vardılar ama başaramadılar. Bu devirde darbe anayasasıyla yönetilmek bize yakışmaz. Bunu artık aşmamız lazım. Milletimiz hak ediyor, zaten hak ediyor.Sadece yapanlar için bile bir değişim sebebidir.1982 Anayasası.Darbecilerin oluşturduğu bilim kurulunun hazırladığı anayasa.Halkın seçtiği anayasa değil. Milletin ve demokratik sürecin bir an önce oylanması için oylanan bir anayasa.Bu süreçte anayasamızda çok değişiklikler oldu.Anayasamız yamalı bir hal aldı.Vesayetçi ruhu ortadan kaldırmak için sessiz devrimci Türkiye’nin yargıda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişine ilişkin, kadın haklarından çocuk haklarına, başvuru hakkından diğer temel ve özgürlüklerin genişletilmesine, darbecilerin iktidara gelmesine imkan veren konulara kadar idari reformlar gerçekleştirildi. yargılanmak İdarenin kaldırılmasına yönelik unsurlara ulaşana kadar birçok düzenleme yapılmıştır. Ama tabi bu düzenlemeler vesayet ruhunu ne kadar azaltırsa azaltsın, yapanların kalemlerinde akan mürekkep darbecilerin mürekkebidir. Sadece kapsayıcısının 1982 Anayasası olması, değiştirilmesinin bir sebebidir. Bu noktada Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki tüm siyasi partilerimiz, milletimizin yeni demokratik sivil anayasa talebini karşılayacak şekilde uzlaşırsa, bu Türkiye’nin kazanımı olacaktır. İnşallah AK Parti de buna öncülük etmek ister elbette.”

“Devamlı FETÖ taktiği olarak görüyoruz”

Bakan Tunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık durumuna ilişkin iddiaların asılsız olduğunu ve bunun bir FETÖ taktiği olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bunları bir kere bile gündeme getirmek beyhude. Bunu yazanlar bugün yazmıyor, çünkü bunu sosyal medyada daha önceki seçim dönemlerinde FETÖ taktiği olarak hep görüyoruz. Bu tür haberlere kulak asmamak lazım. 8.5 saat süren bir kabine toplantısıydı.Sayın Cumhurbaşkanımız bakanlarımıza yeni projeler verdi.Hedefler noktasını dikkatle dinledi.Çünkü bir önceki kabine toplantısında hızlıca brifinglerinizi alın teşkilatınızı tanıyın dedi. ardından da seçim beyannamemizde vaat ettiğimiz konularla ilgili projelerinizi halkımıza sunuyoruz. Herkes hazırlıklarını yaptı ve 8,5 saat süren bir çalışma ortaya kondu. “Cumhurbaşkanımız bu maksatlarla tekliflerde bulundu. Toplantı bitiminde canlı yayında hızlı bir açıklama yaptı. Bu nedenle gece gündüz ağır ağır çalışıyor. Bütün bu söylentilere itibar edilmemeli, gündeme alınmamalıdır.”

Ziyaret kapsamında Bakan Tunç, annesinin kabrini de ziyaret ederek dualarda bulundu. – BARTIN

haber-canakci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu