Ekonomi

Wesfarmers İş Ayrılığının Etkilerine Karşı Uyardı

Avustralya’nın en büyük holdinglerinden biri olan Wesfarmers, işletmelerinin zorla parçalanmasının olası olumsuz etkileri konusunda endişelerini dile getirdi. Kmart mağaza zinciri, Bunnings hırdavat mağazaları ve WesCEF kimyasal madde üreticisi de dahil olmak üzere çeşitli perakende ve endüstriyel operasyonlar yürüten şirket, bu tür eylemlerin tüketiciler için daha yüksek fiyatlara yol açabileceği ve Avustralya işletmelerini küresel sahnede zayıflatabileceği uyarısında bulundu.

Salı günü Macquarie Avustralya konferansında konuşan CEO Rob Scott, şirketin çeşitli operasyonlarını parçalamanın risklerini vurguladı. Scott, bunun Avustralyalı işletmeleri Amazon ve Costco gibi uluslararası perakende devleri karşısında önemli bir rekabet dezavantajına sokmakla kalmayacağını, aynı zamanda özellikle bölgesel bölgelerde fiyat artışlarına da yol açabileceğini vurguladı.

Wesfarmers’ın açıklaması, Avustralya senatosunun, rekabet düzenleyicisinin büyük perakendecileri varlıklarını elden çıkarmaya zorlamasına izin verecek bir yasanın çıkarılıp çıkarılmayacağına ilişkin soruşturmasının ortasında geldi. Avustralya’daki Yeşiller Partisi, market devleri Woolworths ve Coles’u fiyatları yükselterek ülkedeki hayat pahalılığı krizini daha da kötüleştirmekle suçlayarak, bu şirketleri parçalama çabalarını sürdürüyor.

Hem Woolworths hem de Coles bu iddialara karşı kendilerini savunarak Avustralya market sektörünün dünyanın en rekabetçi sektörlerinden biri olduğunu ve en düşük kar marjlarından bazılarına sahip olduğunu ileri sürdü. Yabancı rakiplerine kıyasla kendilerini dezavantajlı duruma düşüreceğini belirterek ayrılma önerisine karşı çıktılar.

Eczaneleri, ofis malzemeleri zinciri ve lityum madeni de bulunan Wesfarmers, bölünme önerileri tarafından doğrudan hedef alınmadı. Şirket, özellikle Avustralya’daki emlak ve tadilat patlamasından yararlanan Bunnings hırdavat zinciri aracılığıyla, tarihsel olarak karlarında önemli bir büyüme kaydetti.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu