İş

Türkiye BAE Ekonomi ve Ticaret Ortak Komitesi 1. Dönem Toplantısı İstanbul’da yapılacak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Karma Ekonomi ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı Ticaret Bakanı tarafından gerçekleştirildi. Ömer Bolatve BAE Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Thani Ahmed Al ZeyoudiEşbaşkanlığında 31 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

JETCO Toplantısı çerçevesinde ikili ticaret, yatırım, müteahhitlik, üçüncü ülkelerdeki gümrük ve işbirliği konularının ele alınacağı, Türkiye-BAE JETCO Mutabakat Zaptı’nın bakanlar tarafından imzalanacağı belirtildi. JETCO kapsamında her iki ülkeden iş insanları da temaslarını bakanlara sunma fırsatı bulacak.

Ziyaret kapsamında BAE’den 100’ün üzerinde iş adamı ve yatırımcı Türkiye’ye gelerek şirketler arası toplantılara katılacak, İş Forumu ve yuvarlak masa toplantılarında bakanlarla bir araya gelecek.

Programın özel şube kanadıyla gerçekleşecek kısmında “Müteahhitlik ve Kamu Özel Sektör Ortaklığı”, “Teknoloji ve İnovasyon”, “Türkiye-BAE Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması” ve “Lojistik” konularında paneller düzenlenecek. Türkiye-BAE İş Forumu kapsamında.

1 Eylül 2023 tarihinde yürürlüğe giren Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması sayesinde BAE ile ikili ticaretin 2022 yılında yüzde 25 artarak yaklaşık 10 milyar dolara ulaşması beklenirken, ikili ticaretin 5 yıl içinde 25 milyar dolara ulaşması hedefleniyor. BAE’de bugüne kadar müteahhitlik firmaları tarafından bugüne kadar 12,6 milyar dolar değerinde 141 proje üstlenilerek BAE, Türk şirketlerinin dünyada en fazla proje üstlendiği 10’uncu ülke oldu. İkili bağlantılarda yakalanan ivmenin ticarete yansıtılması, ticaretin istikrarlı bir yapıda sürdürülmesi, şirketler arası iş birliği ve ortaklıkların artırılması amaçlanıyor.

Hibya Haber Ajansı

habercanik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu