Teknoloji

OpenAI, Başkan Adayını Taklit Eden Yapay Zekalı Chatbot’u Yasakladı

Bu yıl dünyada seçim yılı Bu seçimlerin en önemlilerinden biri de ABD’de yapılacak olan başkanlık seçimidir. Seçim öncesi aday belirleme sürecinde Demokrat Parti adayı Dekan Philips, seçmenlerle daha sıcak bir ilişki kurmak için yapay zekayı kullanmak istedi ancak OpenAI’yi geçemedi.

Delphi adında yapay zeka girişimi Dean.Bot tarafından geliştirilen Dean.Bot isimli sohbet botu seçmenlerin ilgisini çekti. Bot, Philips tarzında soruları yanıtlıyor ve adayın projeleri hakkında bilgi veriyor. Daha İyisini Hak EdiyoruzO, Philips destekçisi örgütünün bir ürünüydü.

Yapay zeka cumhurbaşkanı adayını taklit ediyor

Aslında Dean.Bot doğrudan Philips’i taklit etmiyordu; web sitesini ziyaret eden kişiler de Philips’i taklit ediyordu. bir sohbet botuyla sohbet edecekler ve sohbet robotlarının doğasına ilişkin bir uyarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak bu tür bir kullanım OpenAI’nin geliştirici politikası Dean.Bot çok uzun süre dayanamadı çünkü açıkça kontrolden çıkmıştı. OpenAI’den alınan bilgiye göre Delphi’nin ChatGPT erişimi engellendi.

OpenAI yapay zekayı politikadan uzak tutmak istiyor

Birkaç hafta önce OpenAI tarafından yayınlanan uzun bir blog yazısında, Seçimlerden önce yapay zekaya yönelik tutumaçıkladı ve “adayların kimliğine bürünen sohbet botları”İzin verilmeyeceği belirtildi. OpenAI ayrıca Dean.BotŞirketle ilgili bir soruya verdiği yanıtta, kişilerin “siyasi kampanya ve lobi faaliyetleri için başvuru geliştirmelerine” izin verilmeyeceğini de açıkladı.

Bu açıklamanın ardından Delphi, ChatGPT’yi şununla değiştirdi: açık kaynak Başka bir yapay zeka onu kullanmaya başladı ancak OpenAI yükünü üzerine alınca botu tamamen devre dışı bırakmaya karar verdiler. Sitede Dean.Bot’u kullanmaya çalıştığınızda, “Özür dileriz, DeanBot şu anda kampanya yürütüyor!” mesajını alıyorsunuz.

Konuya ilişkin Delphi, Dean Philips ve OpenAI’den henüz bir açıklama gelmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu