Haber

MULTİMEDYA – Ukrayna’da sivil ölümleri konusunda sert davranan ABD’li yetkililer, İsrail’in sivillere yönelik saldırılarına destek veriyor

Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında hastanelerin, altyapıların, sivillerin ve gazetecilerin hedef alınmasına ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı ABD’li yetkililerin tutarsız tutumu dikkat çekiyor.

ABD’li hükümet yetkilileri, Ukrayna savaşında yaşananlardan dolayı sert yaptırımlarla köşeye sıkıştırmaya çalıştıkları Rusya’yı suçlayıp kınamaktan çekinmezken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları konusunda ise tam tersi bir tutum sergiliyor.

Amerikalı yetkililer İsrail’in saldırılarını kınamak şöyle dursun, bu eylemleri meşru gördüklerini ima eden açıklamalar yapıyorlar.

Rusya’nın 9 Mart 2022’de hedef aldığı Mariupol’deki doğum hastanesindeki sivil kayıpları, İsrail ordusunun ablukası altındaki Gazze Şeridi’ndeki El Ahli Baptist Hastanesi’ndeki sivil kayıplarından çok daha az olmasına rağmen ABD, Yönetim Rusya’ya İsrail’e sert tepkisini dile getirdi. O yapmadı. Tam tersine olaydan İsrail’i sorumlu tutmaktan kaçındı.

Biden, 16 Mart 2022’de Mariupol’deki hastane saldırısının ardından yaptığı konuşmada saldırıyla ilgili şunları söyledi: “Bunlar zulümdür. Bunlar tüm dünya için bir utançtır. Bütün dünya Ukrayna’yı destekliyor ve Rusya Devlet Başkanı’na ağır bir bedel ödüyor.” Vladimir) Putin.” “Bunu ona ödetmek için birleştiler.” İfadelerini kullandı.

Gazze’deki saldırının ertesi günü İsrail’i ziyaret eden Biden, açıklamasında şunları söyledi: “Dün Gazze’de meydana gelen hastane patlamasına çok üzüldüm ve kızdım. Gördüğüm kadarıyla bunun sorumlusu siz değil, diğer ekip. ” Elinde bunu kanıtlayacak hiçbir delil olmamasına rağmen bunu söyleyerek İsrail’i temize çıkarmaya çalıştı.

Ukrayna’da yaşananları “soykırım” olarak nitelendiren Biden, İsrail’le ilgili soruyu duyunca gazetecilerin yanından ayrıldı

Biden, Ukrayna’nın Bucha bölgesinde bulunan toplu mezarların ardından 12 Nisan 2022’de düzenlediği mitingde yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi.

Mitingin ardından bir gazeteci “Sayın Cumhurbaşkanı, Ukrayna’da ‘soykırım’ ilan etmek için yeterli delil gördünüz mü?” diye sordu. Biden, soruya şu yanıtı verdi: “Putin’in Ukraynalı olma fikrini ortadan kaldırmaya çalıştığı giderek daha açık hale geliyor. Kanıtların miktarı her geçen gün artıyor. Rusya’nın yaptığı korkunç şeylere dair kanıtlar giderek artıyor.” kelimenin tam anlamıyla Ukrayna’da yapılıyor.” söz konusu.

Biden, Gazze’deki saldırının hemen ardından ziyaret ettiği Tel Aviv’den dönüşünde bir gazeteciye, “Sayın Cumhurbaşkanı, İsrailliler savaş hukuku çerçevesinde mi hareket ediyor? Geçen hafta bunun önemli olduğunu söylemiştiniz.” sorusuna farklı bir tepki verdi.

Muhabirin sorusuna cevap vermek yerine, “Hepinizle konuşmak güzeldi” dedi. Biden arkasını dönerek gazetecilerin yanından ayrıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Gazze’deki hastane saldırısına sessiz kaldı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Mariupol’deki hastane saldırısının ardından 17 Mart 2022’de yaptığı açıklamada, Rusya’nın tiyatro ve hastaneleri hedef aldığına dikkat çekerek, “Başkan Biden, Ukrayna’da bir savaş suçu işlendiğine inandığını söyledi. Katılıyorum.” Bununla kasten sivilleri hedef aldılar.” “Rusya’yı bu şekilde hedef almak bir savaş suçudur. Son 3 haftadaki yıkımın ardından Rusya’nın aksi bir şey yaptığı sonucuna varmak zor.” sözlerini kullandı.

Gazze’deki hastane saldırısını kınamaktan kaçınan Blinken, saldırının üzerinden yaklaşık 2 hafta geçmesine rağmen bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

20 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında bölgedeki sivil kayıplarına ilişkin “savaş suçu”ndan hiç söz etmeyen Blinken, İsrail’in saldırılarında yaşanan sivil kayıplarından yalnızca Hamas’ı sorumlu tuttu.

Beyaz Saray Gazze’deki saldırıdan sadece Hamas’ı sorumlu tutuyor

Beyaz Saray yetkilileri, hastane baskınlarıyla ilgili olarak Ukrayna ve Gazze konularında da farklı tutumlar sergiledi.

Dönemin Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Mariupol’deki saldırının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Doğum hastanesine yapılan saldırı korkunç, barbarca. Bunu gören hiç kimsenin duygusal olarak derinden etkilenmiş olamayacağını düşünüyorum.” Şu ifadeleri kullandı:

Bu saldırının “savaş suçu” oluşturup oluşturmadığı yönündeki soruya Psaki, “Elbette, Rusya kasıtlı olarak sivilleri hedef alırsa bu bir savaş suçu olur” dedi. dedi.

Gazze’deki saldırının ardından Beyaz Saray yetkililerinden net bir kınama veya mesaj gelmezken, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, X’e ilişkin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yalnızca ellerindeki bilgilere göre İsrail’in saldırıda bulunduğunu ifade etti. Hastane saldırısından sorumlu değil.

Blinken, Ukrayna’da yaşananları detaylı bir şekilde anlatırken Gazze’deki altyapı konusunda İsrail’e üstü kapalı destek verdi.

Blinken, saldırılarda altyapıların hedef alınması ve çatışma bölgelerinde enerjinin kısıtlanması konusunda Ukrayna ve Gazze konusunda tam tersi bir duruş sergiledi.

Blinken, 30 Kasım 2022’de Romanya’da yaptığı konuşmada, “Putin, askeri açıdan mağlup olduğu için sivillere karşı savaşını sürdürüyor. Bunu Ukrayna’nın elektrik altyapısını yok ederek, elektrik, ısınma ve suyu keserek yapıyor ve siviller mağdur oluyor.” söz konusu.

Blinken, Ukrayna’nın tahrip olan altyapısının onarılması için tüm ülkelerin yardım etmesi gerektiğini belirterek, “Bu saldırı elektrik altyapısına yöneliktir. Bu saldırı ülkenin her yerindeki sivillere yöneliktir. Bu normal değil ve normalleştirilemez. Bu vahşet konusunda ortak bir görüşe ihtiyacımız var.” ülkede barbarlık var.” var.” dedi.

Blinken aynı gün yaptığı başka bir konuşmada ise Ukrayna halkının durumunu detaylı bir şekilde şöyle anlattı:

“Ukrayna savaş alanında ivme kazanmaya devam ederken, Putin öfkesini ve ateşini Ukrayna’nın sivil halkına yöneltti. Rusya, son birkaç hafta içinde Ukrayna’nın enerji sisteminin üçte birini bombalayarak milyonlarca insanı dondurucu soğuğa ve karanlığa sürükledi. sıcaklıklar artar.

Çocuklar için, yaşlılar için, hastalar için, ısınma, su, elektrik… Bunlar Putin’in yeni hedefleri. Onlara çok sert vuruyor. “Ukrayna halkına yönelik bu vahşet barbarcadır.”

Öte yandan Blinken, 13 Ekim’de Katar’a yaptığı ziyarette yaptığı açıklamada Gazze’ye elektrik, yakıt ve su akışının kesintisinden bahsetmemiş ancak İsrail’in Gazze’deki altyapıya yönelik saldırılarından Hamas’ı sorumlu tutarak kapıyı terk etmişti. bu saldırılara açıktır.

Blinken, “Hamas sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. Aslında (Hamas) onları Hamas yetkililerini veya ekipman ve altyapısını korumak için kullanılacak pozisyonlara yerleştiriyor. Elbette siviller askeri operasyonların hedefi olmamalı. İsrail operasyonlarının hedefi, Hamas’ın eylemlerinin asıl kasıtlı amacıdır.” değerlendirmesini yaptı.

Gazeteci cinayeti farklı yorumlandı

ABD’li yetkililer, çatışma bölgelerinde gazetecilerin hedef alınması konusunda Rusya ve İsrail’e aynı tepkiyi göstermedi.

ABD’li gazeteci Brent Renaud’un Ukrayna’da öldürülmesinin ardından dönemin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yaptığı yazılı açıklamada, “Kremlin güçlerinin savaşmak için sahada olmayan gazeteci ve film yapımcılarını öldürmesi ve yaralaması bizi dehşete düşürdü” dedi. ” dedi.

Gazetecinin ailesine başsağlığı dileklerini ileten Price, “Bu, Kremlin’in ayrım gözetmeyen eylemlerinin bir başka korkutucu örneğidir” dedi. söz konusu.

Mevcut Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail bombardımanında şu ana kadar 36 gazetecinin ölümünden dolayı İsrail’i doğrudan kınamadı veya suçlamadı.

Miller, 26 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında, ABD hükümetinin gazetecilere önem verdiğini belirterek, “Bu gazetecilerin yasını tutuyoruz” dedi. Sadece şunları söyledi:

RSF’nin haberine göre Lübnan-İsrail sınırında kasıtlı bir saldırı yaşandı ve kameraman hayatını kaybetti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Reuters kameramanı Issam Abdullah’ın Lübnan-İsrail sınırında hayatını kaybettiği olayın balistik analizinin, İsrail’den kasıtlı bir saldırı yapıldığını ortaya çıkardığını duyurdu.

RSF’den yapılan açıklamada, saldırı günü saat 18.00 sıralarında aralarında Abdullah’ın da bulunduğu 7 gazetecinin bulunduğu alana yaklaşık 30 saniye arayla 2 baskın düzenlendiği kaydedildi.

Açıklamada, RSF’nin yaptığı balistik analizde, söz konusu atışların, gazeteci grubu ve araçlarının hedef alındığı bölgenin doğusundan, İsrail yönüne doğru yapıldığının ortaya çıktığı belirtilerek, şöyle devam edildi: Bu kadar kısa sürede (30 saniyenin biraz üzerinde) aynı yönden aynı noktaya iki saldırının olması kasıtlı hedeflemeyi açıkça göstermektedir.” gösteriyor.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, olay günü baskın noktasında bulunan gazetecilerin üzerinde “basın” yazan kurşun geçirmez yelekler giydikleri ve kasklarını taktıkları kaydedildi.

aracajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu