Ekonomi

Mersin’de Belediye Çalışanlarının Yetiştirdiği Karakılçık Buğdayı Hasat Edildi

Mersin’in Akdeniz ilçesinde belediye çalışanları tarafından yetiştirilen karakılçık buğdayının hasadı gerçekleştirildi.

Karakılçık buğday tohumları, Akdeniz Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü personeli tarafından Anadolu Mahallesi’ndeki 5 dönüm araziye 6 ay önce ekildi.

Olgunlaşan buğday hasadı için düzenlenen etkinliğe Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişimi ve Üretimi ile Akdeniz Yeşeren Hayatlar Kadın Girişimi Kooperatifleri katıldı.

Etkinlikte, tarlada yetişen buğdaylar biçerdöverle hasat edildi.

Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarladan yaklaşık 3 ton buğday beklediklerini söyledi.

Atıl alanın tarım arazisine dönüştürüldüğünü anlatan Gültak, şunları kaydetti:

“Biz bu toprakta kenevir tohumu ürettik. Bugün de hasadını yapıyoruz. Buradaki samanı Kaymakamlık aracılığıyla bölgemizdeki hayvan yetiştiricilerine dağıtacağız. Elde ettiğimiz buğdayı da un haline getireceğiz. Vereceğiz.” Bölgemizdeki iki kadın kooperatifimize tam buğday ve kara un olduğu için ekmek ürettikleri için un maliyetleri en düşük seviyededir.Böylece hanımlarımız özellikle Girit’te farklı ekmek çeşitleri üretip çeşitli pazarlara pazarlayacaklardır. Türkiye’nin şehirleri.”

Akdeniz Renkli Eller Kadın Girişim ve Üretim Kooperatifi Başkanı Zehra Yılmaz da belediyeye yaptığı takviyelerden dolayı teşekkür ederek, kooperatifteki kadınların hasat edilen buğdaylar sayesinde gelir elde edeceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu