Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Adıyaman Valiliği ziyaretinde konuştu Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “1974’ten sonra hem istikrar hem barış gelmiştir. KKTC giderek kökleşmiştir. Artık bunu geri götürmek mümkün değildir.” dedi.

Tatar, Adıyaman Valiliği ziyaretindeki konuşmasında, Adıyaman ile KKTC’nin önemli bağlarının bulunduğunu söyledi. KKTC’nin gayretini Anadolu halkıyla paylaşmanın en büyük vazifeleri olduğunu söz eden Tatar, şöyle devam etti:

“Son vakitlerde birçok değerli gelişmeler kaydedilmiştir. İki hafta kadar evvel Özbekistan’ın Semerkant kentindeki Türk Devletleri Teşkilatı Toplantısı’nda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük gayretleriyle bizlerin gözlemci üye olarak müracaatımızın oy birliğiyle kabul edilmesi, bir mesafe olarak değerlendirilmektedir. Bunu Adıyaman halkıyla memnuniyetle paylaşmak istiyorum. Biz elbette geçmişimizde aynı milletin evlatları olarak aynı soydan gelen aynı kültürü paylaşan bu coğrafyadaki varlığımızı birlik ve beraberlik içerisinde sürdürebilme erdemiyle bütün bu temasları yapıyoruz. Özellikle 1974’ten sonra KKTC’ye yerleşen çok sayıda Adıyamanlı kardeşimiz vardır.”

Kıbrıs’taki çabanın bir Türk gayreti olduğunu anlatan Tatar, 1974’deki Kıbrıs Barış Harekatı’nın dönüm noktası olduğunu anımsattı. Bölgede 1974’ten önce sürekli çatışmaların olduğunu hatırlatan Tatar, şunları kaydetti:

“İnsanlar hayatlarını kaybediyordu. İstikrarsızlık vardı, o bölgenin ne olacağı belli değildi.1974’ten sonra hem istikrar hem barış gelmiştir. KKTC giderek kökleşmiştir. Artık bunu geri götürmek mümkün değildir. Tüm dünya yavaş yavaş bunu kabul etmek durumundadır. Esasen o da o denli oluyor. Bizim üniversitelerimizde 44 farklı ülkeden öğrenci vardır. Bu çok kıymetli bir sayıdır. Yüzlerce farklı ülkeden turistlerimiz gelip gidiyor. Ekonomi durumlarımız hamdolsun. Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu periyotta büyük hizmetleriyle ve hakikaten ortaya koyduğu iradeyle asırlardır tartışılan lakin hiçbir vakit gerçekleşmeyeceği, hayal olduğu düşünülen Anadolu suyunun deniz altından asma borularla, çok büyük bir mühendislikle Kıbrıs’a götürülmesi KKTC’ye hayat vermiştir. Su aziz bir eser ve nitekim kuraklık ve iklimlerdeki değişiklikle KKTC’de tabi kuraklığın etkisinde. Bu su bizim için içme ve tarımda kullanılacak bir ürün olarak tarımımızın da potansiyelini artırmıştır. Kıbrıs’ta çok şeyleri başardık.”

Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olarak seslerini duyurmaya devam edeceklerini söyleyen Tatar, “Sizlerle olan yakın temaslarımızın geliştirilmesi elbette hem üretime hem tanıtıma hem de ulusal birliğimize katkı sağlayacaktır. Ulusal birlik çok kıymetli. Varlığımızı, hayatımızı, geleceğe inançla bakabilme yeteneğimizi, Türk milletinin kopmaz bir modülü olarak Türk halkının varlığına borçluyuz.” diye konuştu.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar da kalplerinin KKTC diye çarptığını ve yüzyıllardır da böyle olduğunu söyledi.

Kıbrıs adasının bir Türk adası olduğunu dile getiren Çuhadar, “1974’te de bu tescillendi. Bu haklı mücadelemiz bütün dünya tarafından kabul edilecektir. Çıktığınız yolda Allah yar ve yardımcınız olsun. Adıyaman’a geldiğiniz için erdem duyduk. Kıbrıs’taki Adıyaman topluluğuna da buradan selam gönderiyorum.” diye konuştu.

Tatar, daha sonra Adıyaman Belediyesini ziyaret ederek Adıyaman Belediye Lideri Süleyman Kılınç ile bir mühlet görüştü. Burada açıklamada bulunan Adıyaman Belediye Lideri Süleyman Kılınç, ziyaretten ötürü erdem ve onur duyduklarını tabir etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu