Ekonomi

Karadenizli balıkçılar hamsiden umutlu: ‘Bu sezon hamsinin yılı olacak’

Karadenizli balıkçılar hamsiden umutlu: “Bu sezon hamsi yılı olacak”

ORDU – 1 Eylül’de sona erecek denizlerde avlanma yasağı öncesi Karadeniz balıkçıları teknelerinin son bakımlarını yaparken bu dönemin hamsi yılı olacağını ve teknelerde herhangi bir belirti bulunmadığını bildirdi. meşe palamudu.

Denizde 15 Nisan’da başlayan av yasağı 1 Eylül’de sona erecek. ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açılacak balıkçılar, aylar önce başladıkları tekne ve ağların büyük bölümü için hazırlıklarını tamamladı. . Balıkçılar, 1 Eylül avlanma dönemi öncesinde palamut ve istavritin görülmediğini, hamsi için belirtilerin düzgün olduğunu söyledi.

“Geçen yılki meşe palamutlarının yüzde 1’i bu yıl var”

Perşembe Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Ünal Karadeniz, “Maalesef bu sene palamut örnekleri çok az. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde balıkçı arkadaşlarımızla da görüşüyoruz ama geçen sezonun işaretleri yüzde 1’in altında. Bunu az çok biliyorduk. .Palamut bir ildir Olur bir sene daha olmaz ama bu kadar kısır olacağını düşünmemiştik Palamut yokken istavrit vardı maalesef istavrit örneği yok denecek kadar az İstavrit göçmen bir balık ve inşallah bir aya kadar olur inşallah” dedi.

“Hamsi işaretleri çok güzel görünüyor”

Sezonun başlamasıyla birlikte iri ve bol hamsi yakalamayı beklediklerini kaydeden Karadeniz, “Geçen yıl muhtemelen palamut balığı açısından Türkiye Cumhuriyeti yılı olarak tarihe geçecek. İyi görünüyor, iyiyiz” meşe palamudu olmasa da hamsi yılı olacağından emin. Dönemden sonra iri hamsi avına başlayacağız ve halkımıza taze balık temin edilecek. Şu anda balık fiyatları değerli ama çoğu yurt dışından geliyor. Yerli balıklar tezgahlara girince fiyatlar düşecek” dedi.

Karadeniz de tekneler ve ağlar için son hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, açılış dönemini beklediklerini sözlerine ekledi.

Ağ tamiri işinde çalışan balıkçılar ise yaklaşık bir aylık sürenin bitmesine 2 haftalık işlerinin kaldığını ve denize açılmak için beklediklerini ifade ederek hayırlı bir dönem dilediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu