Ekonomi

JPMorgan, Fiyatlar Düştüğünde Avrupa Petrol ve Gaz Hisselerini Satın Alın, Tavsiyesinde Bulundu

JPMorgan analistleri Avrupa enerji hisselerine olumlu bakıyor ve yatırımcılara on yılın ortasından itibaren petrol fiyatlarında önemli bir artış beklentisiyle fiyatlar düştüğünde bu hisseleri satın almalarını tavsiye ediyor.

Analistler, sektörün güçlü nakit fazlası yarattığını ve bunun da şirketlerin petrol fiyatları varil başına 50 ila 55 dolar arasındayken bile zarar etmeme becerisiyle desteklendiğini vurguluyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 1 Haziran’daki toplantısı yaklaşırken, JPMorgan Küresel Enerji Sektörü (GES) raporuna göre OPEC’in petrol üretimini artırmaya karar verip vermeyeceğinin henüz belli olmadığına dikkat çekiyor.

JPMorgan analistleri, “2024’ün ikinci yarısı için ve 2025’e odaklanarak üretim sınırlarının yeniden değerlendirilmesi, petrol piyasalarını etkileyen ana endişelerden birini hafifletmeli ve aslında bir sonraki yıl işbirliğini (zayıflatmak yerine) güçlendirmelidir” dedi.

“Sonuç olarak, bu durumun grubun petrol fiyatlarını etkileme konusundaki uzun vadeli güçlü kabiliyetini pekiştirmesi bekleniyor” diye eklediler.

JPMorgan, Avrupalı petrol şirketlerinin ilk çeyrekte elde ettiği nakdin tahminleri karşıladığını vurguluyor. Finans şirketinin her bir varil petrol için 80 $ ve Avrupa Birliği doğal gazının her bir megawatt-saati için 35 € varsayımına dayanan tahminleri, hisse başına kazanç (EPS) beklentilerinin sağlam olduğunu, 2024 için projeksiyonların tutarlı olduğunu ve 2025 için %5’lik bir artış olduğunu göstermektedir.

Bu fiyat seviyelerinde, 2024 ve 2025 için öngörülen serbest nakit akışı getirileri %10’un üzerindedir ve Amerikan şirketlerine kıyasla değerleme farkı, yaz kazanç raporlama sezonu boyunca Amerikan borsalarında listeleme tartışmalarına olan ilgiyi koruyabilir.

Analistler, “Temel olarak, petrol ve gaz sektörünün büyük ölçüde hafife alındığını ve özellikle Enerji Dönüşümünün pratik yönleri göz önüne alındığında değerinin tam olarak anlaşılmadığını düşünüyoruz” dedi.

Anlık piyasa gaz fiyatlarına odaklanan şirketlere kıyasla petrolle önemli ölçüde ilgilenen ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için küresel pazarda rekabetçi bir konuma sahip olan şirketleri tercih ediyorlar ve Shell (SHEL), Eni (E), TotalEnergies (TTE) ve Repsol’de (REPYY) ortalamadan daha fazla hisse tutmayı ve BP (BP), Equinor (EQNR) ve Neste’de ortalamadan daha az hisse tutmayı tavsiye ediyorlar.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu