Haber

İstanbul Devlet Opera ve Balesi 19 Ocak’ta Carmen’i sahneleyecek

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), “Carmen Operası”nı 19 Ocak’ta sanatseverlerle buluşturacak.

Fransız besteci Georges Bizet’nin bestelediği, librettosunu Prosper Merimee’nin aynı adlı kısa romanından alan Ludovic Halevy ve Henri Meilhac’ın yazdığı eser, Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Dünyanın seçkin opera eserlerinden biri olan Carmen, 1875’te Paris’te ilk kez sahnelendiğinde sert eleştirilere maruz kalmış, Bizet’nin ölümünden sonra dünya çapında ün kazanmıştır.

İtalyan yönetmen Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu eserde orkestrayı Zdravko Lazarov yönetecek.

Dizide ‘Carmen’i Nesrin Gönüldağ, Ali Murat Erengül’ü ‘Don Jose’, ‘Escamillo’yu Göktuğ Alpasar, ‘Micaala’yı Dilruba Bilgi, ‘Zuniga’yı Fazilet Sakarya, ‘Morales’ oynayacak. Ufuk Karakoç, “Frasquita” Yi Sevim Ateş, Ceren Şahin’in “Mercedes”, Alp Köksal’ın “Le Dancaire” ve Dave Köktekin’in “Le Remendado” şarkılarını yorumlayacak.

Dekoru Zeki Sarayoğlu, kostümü Ayşegül Alev ve Gizem Betil, koreografiyi Ayşem Sunal Savaşkurt, ışıklandırmayı Giovanni Pirandello, dramaturjiyi Ravivaddhana Monipong Sisowath üstlendi. Koronun yönetmenliğini Paolo Villa üstlenirken, çocuk korosunun şefliğini Sercan Gazeroğlu yapacak.

1830’lu yıllarda İspanya’nın Sevilla kentinde geçen eserin konusu şöyledir:

“Bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan genç bir çingene kızı olan Carmen, asker Don Jose’den çok etkilenir ve onu ait olduğu saygın hayattan kopup onunla birlikte dağlarda yaşamaya ikna eder. Ancak bir süre sonra , Carmen’in aşkı biter ve hayatına yeni biri girer.Don Jose’nin ise sevdiği kadını kolay kolay bırakmaya niyeti yoktur.”

haberguney.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu