Haber

İran, Rusya’yı Kuril Adaları konusunda diyaloga çağırdı

Rusya’nın, İran ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında egemenlik anlaşmazlığının bulunduğu Basra Körfezi’ndeki üç adayla ilgili BAE’nin tezlerini destekleyen bir açıklama yayınlamasının ardından İran, Rusya’yı “Kuril Adaları konusunda Japonya ile arasındaki anlaşmazlığı diyalog yoluyla çözmeye” davet etti. ).

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre İran lideri Ayetullah Ali Hamaney liderliğindeki Dışişleri Stratejik Kurulu Başkanı Kemal Harrazi, Rusya ile Japonya arasında egemenlik çatışmasının yaşandığı Kuril Adaları’na değindi. , Japonya’nın Tahran Büyükelçisi Kazutoshi Aikawa ile yaptığı görüşmede.

“İran, ilke olarak, herhangi bir askeri müdahaleye ve ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğünün ihlaline karşıdır ve bence toprak sorununu çözmenin en iyi yolu budur. Japonya ile Rusya arasında dört adalar üzerindeki ihtilaflar çözülmelidir. Harrazi, iki ülke arasındaki doğrudan müzakereler yoluyla” dedi. söz konusu.

Japonya, Rusya’nın Pasifik Okyanusu ile Okhotsk Denizi arasındaki Kuril Adaları’nı “yasadışı bir şekilde işgal ettiğini” savunurken, Moskova “Kuril Adaları üzerindeki egemenliğinin tartışılmaz olduğunu” söylüyor.

İran Cumhurbaşkanı Hamaney’in baş dış politika danışmanı Harrazi’nin, Rusya’nın Körfez İşbirliği Kurulu’nu (KİK) ve BAE’nin Orta Doğu’da egemenlik anlaşmazlığının yaşandığı Basra Körfezi’ndeki üç ada konusundaki tezlerini destekleyen ortak açıklamasının ardından yaptığı açıklama İran ve BAE. gelmek.

İran’da büyük tepki toplayan açıklamanın ardından Rusya’nın Tahran Büyükelçisi Alexey Yurievich Dedov Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Rusya Büyükelçisine “söz konusu adaların sonsuza kadar İran’a ait olduğunu ve Rusya’nın bu konudaki yaklaşımını düzeltmesinin beklendiğini???????” tabir edilmişti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan da yansımalar üzerine Rusya’dan gelen açıklamaları “yetersiz” bulduklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu