Sağlık

İnatçılığın temeli belli

ANKARA (İGFA) – Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, ebeveyn-çocuk iletişiminin inatçılık davranışı üzerindeki etkisinin çok büyük olduğuna dikkat çekerek, “Araştırmalar, çocuklarda bu davranışın temelinde aile ile ilgili olumsuz deneyimlerin olduğunu gösteriyor. Aşırı otoriter bir tutum sergileyen ebeveynler, çocuğun kişiliğine eleştirel yaklaşabilir ve davranışlarını yönetmeye çalışabilirler. Aşırı hoşgörülü bir ortamda büyüyen çocuklar, kontrol eksikliği yaşayabilir.” uyardı.

Çocuklarda gelişimsel olarak ortaya çıkan ve ‘olumsuzluk dönemi’ olarak da adlandırılan inatçılık ve karşı gelme davranışlarının en sık görüldüğü yaş aralığının 18-36 ay ortaları olduğunu belirterek sözlerine başlayan Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, şunları söyledi: ki bu süre bazen 4 yaşına kadar uzayabilmektedir.

Konuk, “Çocuklar ortalama 1,5 yaşına gelene kadar ebeveynlerine bağımlı hale geliyor ve onların istek ve ihtiyaçlarını karşılama konusunda oldukça uyumlu hale geliyor. Konuşmaya, yürümeye ve kendi başlarına bir şeyler yapabileceklerini fark etmeye başladıklarında, bireyselleşmeye ve çevreyi kendi başlarına deneyimlemeye başlıyorlar.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu