Ekonomi

EBRD: Türkiye ekonomisinde atılan adımlar yatırımcıların onayını aldı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölge Baş Ekonomisti Roger Kelly, Türkiye’nin ortodoks para politikalarına geçiş vaadi ve bu vaadi; Art arda gelen önemli faiz artışları, likidite ve kredi sıkılaştırmasının yatırımcıların onayını aldığını kaydeden Erdoğan, “Bu onay (Türkiye’ye) sermaye girişlerindeki artış, kredi risk primindeki (CDS) artış ve hükümet tahvillerindeki düşüşle ortaya çıkıyor” Tahvil getirileri.”

Roger Kelly, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin genel kabul görmüş istikrar sağlayıcı normalleşme (Ortodoks) adımlarının ekonomi üzerinde olumlu sonuçlar vermeye başladığını belirtti.

Kelly, “Türkiye’nin ortodoks para politikalarına geçiş vaadi ve bunun ardı ardına yapılan önemli faiz artırımları, likidite ve kredi sıkılaştırması yoluyla yerine getirilmesi yatırımcıların onayını aldı.) ve devlet tahvili getirilerindeki düşüş” dedi.

“Yeni yaklaşım devam ederse Merkez Bankası’nın kredibilitesi artacaktır”

Türkiye ekonomisinde mevcut politika yönünün devam etmesinin gelecekte birçok alanda olumlu sonuçlar doğuracağını ifade eden Kelly, şöyle konuştu: “Bu yeni yaklaşım sürdürülürse Merkez Bankası’nın kredibilitesi artacak ve enflasyon beklentileri daha da sabitlenecektir. Bu gelişmeler orta vadede enflasyonun düşmesine yardımcı olacak ve merkez bankasının rezervlerini yeniden artırmasına olanak tanıyacak ki bu zaten gerçekleşmeye başladı.”

“Türkiye’nin büyüme tahmini artacak”

Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde tahminlerin oldukça üzerinde yüzde 3,8 büyüdüğünü hatırlatan Roger Kelly, bu ay sonunda yayınlanacak Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu kapsamında Türkiye’nin büyüme tahmininin artırılacağını söyledi. . Kelly, “Mayıs ayında yayınladığımız son varsayımımız Türkiye’nin yüzde 2,5 büyümesi yönündeydi. Bu varsayımı yaklaşık 1 puan artıracağımızı öngörüyorum.” söz konusu.

“Türkiye’nin mali durumu güçlü”

EBRD Bölge Başekonomisti Kelly, TL’de son dönemde yaşanan değer kaybına rağmen Türk bankalarının sermaye seviyeleri ve aktif kaliteleriyle iyi bir görünüm sergilediğini belirtti.

Türkiye’nin mali görünümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kelly, “20 yıl önce finans alanında yapılan reformlar, zamana meydan okuyan sağlam bir bankacılık sektörünün ortaya çıkmasını sağladı. Türkiye’nin mali durumu güçlü, kamu borcu da Türkiye’ye göre düşük. akranlar.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu