Yaşam

Düğün Hediyesi Olarak Verilen! Biddy Mason’ın Kölelikten Milyonere Hevesli Hayat Hikayesi

Düğün hediyesi olarak verilmiş, pamuk tarlalarında çalışmış, 6 bebeğin doğumunda ebelik yapmış, 2 bin 750 kilometre yürümüş ve daha nicelerini… İçeriğimizde ilham veren hayat hikayesine yer verdik. 1818’de köle olmak için dünyaya gelen Bridget Mason, kölelikten milyonerliğe.

Kaynak:https://history.howstuffworks.com/his…

Bridget adlı bebek 15 Ağustos 1818’de Georgia’da doğdu.

Robert Marion Smith ve 18 yaşında ona ‘Biddy’ diyen eşi Rebecca’ya düğün hediyesi olarak verildi.

Biddy bir kölelik hayatı yaşadı.

Pamuk tarlalarında çalışıyordu, Rebecca Smith’in altı çocuğunun doğumunda ebelik yapıyordu…

Biddy, 1847’de Utah Bölgesi’ne taşınmaya karar veren aile ile birlikte yola çıktı. Onlar at sırtında giderken Biddy yürüyordu.

O dönemlerde yeni doğan Mormon inancına geri dönen Robert Smith, ailesini ve hayvanlarını toplayıp Utah Bölgesi’ne gitmeye karar verdi. Smith ailesi at sırtında seyahat ederken Biddy, arkasında hayvanlar ve 3 kızıyla birlikte Mississippi’den Utah’a 2.750 kilometre yürüdü.

California Anayasası: “Bu eyalette köleliğe, suçlular cezalandırılmadıkça asla müsamaha gösterilmeyecektir.”

Smith ailesi, 1851’de Mormon Kilisesi’nin bulunduğu San Bernardino, Kaliforniya’ya taşınmadan önce birkaç yıl Salt Lake City’de yaşadı. Kaliforniya, 1850’de özgür bir eyalet ilan edildi ve anayasasında köleliğe ilişkin açıklamalar yaptı. Biddy, bu ifşanın arkadaşları aracılığıyla farkına vardı, ancak Smith ailesini, kendisinin de dahil olup olmadığını bilmeden köleleştirmeye devam etti.

Duyurudan rahatsız olan Smith, ailesini ve kölelerini toplayarak o zamanlar köleliğin serbest olduğu Teksas’a taşındı.

Ancak bu sırada Robert Owens liderliğindeki bir birlik, Smith ve ailesini takip etti. Biddy de dahil olmak üzere birçok köleleştirilmiş kişinin serbest bırakılmasını emretti.

Bu emre uymayan Smith, Los Angeles’taki mahkemede içini çekti.

California Eyaletinin kölelik konusundaki katı duruşuna rağmen, yasalar “beyazların” lehineydi. Aynı zamanda ‘beyazlara’ atıfta bulunmak da yasa dışıydı.

Smith, mahkemeye çıkmaması için Biddy’nin avukatına rüşvet verdi.

Bu sürece rağmen, duruşma yargıcının Biddy’nin davasıyla özel bir ilgisi vardı. Biddy ve Smith’in hikayesindeki tanıkları dinlemek için onlarla özel olarak görüştü.

Yargıç Biddy onun tarafındaydı!

Biddy, Teksas’a götürülmekten korktuğunu söylerken, Smith, köleleştirilmiş kadın ve çocukların Mississippi’yi gönüllü olarak terk eden “ailesinin üyeleri” olduğunu iddia etti. Yargıç, Biddy’ye inanmayı seçti.

California gazetelerinde, Biddy ve Smith’in yargıcı Hayes, tüm beyaz olmayan insanların sonsuza kadar özgür olduğunu müjdeleyen dönüm noktası niteliğindeki kararını duyurdu.

Özgür bir hanımefendi olduktan sonra yaptığı ilk şey, kendisine bir soyadı seçmek oldu.

O günden sonra herkes onu Biddy Mason olarak tanıdı. Kızları ile birlikte yakın arkadaşı ve büyük destekçisi Sahibi ailesinin yanına taşındı.

Basına taşıdığı davalarla tanınan Mason, ünlü doktor Dr. John Strother Griffin’in dikkatinden gitmedi.

Ayrıca Mason, ilçe hapishanesindeki mahkumları da emzirdi.

Onlarca yıllık deneyimin ardından, Los Angeles’ta en çok talep gören ebelerden biri haline geldi.

10 yıllık birikimin ardından gayrimenkule yatırım yapmak isteyen Biddy, şehrin varoşlarında, portakal bahçeleri ve üzüm bağlarının ortasında bir arsa satın aldı.

Mason, yatırım yaptığı mülklerle yavaş yavaş daha fazla servet biriktirdi ve bunu ihtiyacı olan topluluk üyelerine vermekten asla çekinmedi.

İlk Afrika Metodist Piskoposluk Kilisesi 1872’de örgütlendiğinde, kilisenin emlak vergilerini ödemek için para topladı.

1884’te, ani sel Los Angeles’taki evleri yıktıktan sonra Mason, Spring Street markette ihtiyacı olan siyah veya beyaz herkese ücretsiz yiyecek sağladı.

Büyüdükçe, Los Angeles’ta sevgiyle “Biddy Teyze” veya “Mason Büyükanne” olarak anılmaya başlandı.

1891’de 73 yaşında öldüğünde, başkalarına yardım ettiği dönemler için 300.000 $ ve 2023’te 9 milyon $’dan fazla bir servet biriktirmişti.

Elinin her koşulda açık olduğuna değinen Biddy Mason, açık elin çevresindeki herkese kutsal olduğunu, verdiğini bol bol geri aldığını da savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu