Haber

Danimarka Ukrayna’ya Leopard 1A5 tankları gönderdi

Danimarka, AB Askeri Yardım Misyonu (EUMAM Ukrayna) kapsamında Ukrayna’ya 10 adet “Leopard 1A5” tankı gönderdi.

Danimarka Savunma Ordusu’nun (Forsvaret) resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Ukrayna’ya 10 adet “Leopard 1A5” tankının gönderildiği, 10 adet daha gönderme hazırlıklarının devam ettiği belirtildi.

Danimarka Ordusu Komutanı Tuğgeneral Topçu Arpe Nielsen, söz konusu tankların “Ukraynalıların savunma savaşlarını kazanmasına yardımcı olacağını” kaydetti.

Danimarka Savunma Bakan Yardımcısı Troels Lund Poulsen de, “Danimarka, Almanya ve Ukrayna’ya yaklaşık 100 tank gönderdi.” bilgisini paylaştı.

Poulsen, yaşı nedeniyle bakım gerektiren tankların kademeli olarak Ukrayna’ya teslim edileceğini, Ukraynalı askerlere bu tankları kullanmaları için gerekli eğitimlerin verileceğini söyledi.

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, yaptığı yazılı açıklamada, tankların Alman savunma sanayinde halen stokta bulunan A5 tipi yeniden üretilmiş tanklar olduğunu belirtti.

Ollongren, Hollanda’nın Almanya ve Danimarka’dan yaklaşık 100 Leopard-1 tankı satın alıp Ukrayna’ya teslim edeceğini bildirmişti.

Alman ordusu 20 yıl önce hizmet dışı bıraktı

Leopard 1 ana muharebe tankı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Alman ordusu için üretilen ilk ana muharebe tankıdır.

Alman ordusu 20 yıl önce Leopard 1 tanklarını hizmet dışı bırakmıştı ancak bugün dünyanın farklı kıtalarındaki 9 ülke bu tankı hala kullanıyor.

1965 ile 1980’lerin ortaları arasında 4.700 tank üretildi ve bunların yerini daha modern Leopard 2’ler aldı.

Almanya, 25 Ocak’ta Ukrayna’ya 14 adet Leopard 2 tankı sağlayacağını duyurdu.

pervari-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu