Haber

CHP Genel Başkanı Özel’den ‘Dezenformasyon Yasası’ eleştirisi

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kamuoyunda ‘Dezenformasyon Yasası’ olarak bilinen düzenlemeyi eleştirerek, “Bu bir sansür yasasıdır” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde ‘Dezenformasyon Yasası’na karşı açılan davaya destek verdi. Özel, burada yaptığı açıklamada, “CHP olarak, yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için kanun gibi masumlaştırılmaya çalışılan bir kanunun iptalini istedik. İptal kararına imza atan milletvekillerinden biri olarak, Meclis Başkanı olarak,” dedi. CHP olarak Anayasa Mahkemesi’ne bu tarihi sorumluluğu hatırlatıyoruz. Tolga Şardan bu yazı nedeniyle tutuklandı.” “Gazetecidir. Bu toplantı yapılmasaydı Tolga Şardan bugün hala tutuklu kalacaktı” dedi.

Yasayı “sansür yasası” olarak nitelendiren Özel, “Bunun bir sansür yasası olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğer bu, asılsız bilginin yayılmasını engelleyecek bir yasa olsaydı, Türkiye en büyük dezenformasyon cennetlerinden biri olmazdı” dedi. şu anda dünyada.”

“Doğru kararın alınacağına inanıyorum”

Alacağı karar konusunda Anayasa Mahkemesi’ne herhangi bir şey söylemeye gerek olmadığını, en doğru kararın verileceğine inandığını belirten Özel, “Anayasa Mahkemesi’nin anayasaya uyarak gereğini yapacağına inanıyoruz. Anayasanın en temel gereği olan basın özgürlüğünün ve vatandaşların haber alma özgürlüğünün korunmasına yönelik adımlar atarak, “Onlara tarihi sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Bunu yerine getirmedikleri takdirde, bundan sonra suiistimal edilebilecek, sansür kanunu olarak kullanılabilecek bir kanunun yürürlükte kalmasını sağlayacaklar. Türkiye buna dayanamaz, bunu dünyaya anlatamaz” dedi.

Bir gazetecinin sorusuna yanıt veren Özel, “Burada tam tersi bir karar çıkması ihtimalini ya da Anayasa Mahkemesi’nin iptal etmeme ihtimalini tartışmanın şu aşamada yanlış olduğunu düşünüyorum. Eğer böyle bir şey olacaksa bunu yaparlar” dedi. Türkiye’yi dünyanın her yerinde sıkıntıya sokar.” – ANKARA

hozat-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu