Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 86,24 dolar.

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 86,24 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,89 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 86,09 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan 09.50’ye göre yüzde 0.17 artarak 86.24 dolardan işlem görüyor. Bir varil Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol birkaç dakika içinde 82,39 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi artış, arzın daralmasına ve doların değer kaybetmesine ilişkin endişelerden kaynaklandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ kümesine üye 9 ülkenin ek üretim kesintisi kararının ardından piyasalardaki daralmaya ilişkin endişeler gücünü koruyor ve artarak devam ediyor. fiyatlar yukarı yönde.

OPEC+ kümesi üyesi Rusya’nın daha önce günlük 500 bin varil olarak açıkladığı üretim kesintisini 700 bin varile çıkardığı yönündeki haber akışı da arz endişelerini güçlendiriyor.

Ayrıca dolar endeksi de üst üste dördüncü gününde düşüş trendini sürdürerek son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi, dolar cinsinden petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha uygun hale getiriyor. Bu durum alımlardaki artışı ve fiyatlardaki artışı desteklemektedir.

Öte yandan, ABD’deki ekonomik durgunluk ve petrol talebi endişeleri fiyatları aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor.

Bankacılık bölümündeki son gelişmelerin olası etkilerini dikkate alan Fed yetkilileri, yıl sonunda ılımlı bir durgunluk öngörürken, ekonomik büyümedeki yavaşlamanın petrol talebindeki toparlanmayı sınırlayacağına dair endişeler artıyor.

Piyasalar, Uluslararası Enerji Ajansı’nın bugün açıklanacak aylık petrol piyasası raporuna odaklandı.

Teknik olarak Brent petrolde 86.60-86.94 dolar aralığının direnç, 86.20-85.92 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

habersuleymanpasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu