Ekonomi

Birleşik Krallık fabrika fiyat artışı beklentileri 10 ayın zirvesine ulaştı

İngiliz imalatçılar, Kızıldeniz taşımacılığındaki aksaklıkların tedarik zincirindeki zorlukları arttırması nedeniyle, bir önceki yılın Mayıs ayından bu yana beklenen en yüksek artışa işaret eden satış fiyatlarında önemli bir yükselişe hazırlanıyor. İngiliz Sanayi Konfederasyonu (CBI) Cuma günü aylık sipariş defteri dengesinin hafif bir iyileşme göstererek Şubat ayındaki -20 seviyesinden Mart ayına kadar olan üç aylık dönemde -18’e gerilediğini ancak bu rakamların hala uzun vadeli ortalama olan -13’ün gerisinde olduğunu açıkladı.

Anket, önümüzdeki çeyrekte ortalama satış fiyatlarına ilişkin beklentilerin +17’den +21’e yükseldiğini ve yaklaşık bir yıldır fiyat artışlarına ilişkin en önemli beklentiye işaret ettiğini gösterdi. Bu görünüme katkıda bulunan faktörler arasında sadece nakliye sorunları değil, aynı zamanda petrol fiyatlarındaki artış ve küresel sanayi döngüsünün birkaç zorlu yılın ardından yükselişe geçtiğine dair göstergeler de yer alıyor.

İngiltere Merkez Bankası, olası faiz indirimlerinin zamanlamasını değerlendirirken bu enflasyonist baskıları yakından takip ediyor. Bu arada, CBI’ın baş ekonomist yardımcısı Anna Leach, bir önceki ayın mütevazı bir artış tahminiyle çelişen 2024 yılı başındaki üretim hacimlerindeki düşüşe ilişkin hayal kırıklığını dile getirdi. Bu gerilemeye rağmen, önümüzdeki çeyrekte koşullarda bir iyileşme bekleyerek olumlu bir görünüm sergiledi.

Bu iyimserliği yansıtan anketin önümüzdeki üç aya ilişkin üretim beklentileri Şubat ayındaki +4’ten hafif bir artışla +8’e yükseldi. Bu veriler, imalat sektörünün lojistik engeller ve artan maliyetlerin damga vurduğu bir dönemden geçmeye çalıştığı bir dönemde geldi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu