Ekonomi

Biden yönetimi Çin’e yapay zeka çipi ihracat kurallarını sıkılaştırıyor

Biden yönetimi Cuma günü, Çin’in gelişmiş ABD yapay zeka çiplerini elde etmesini engellemeyi amaçlayan ve geçtiğimiz Ekim ayında oluşturulan kurallarda bir revizyon yapıldığını duyurdu. NVIDIA (NASDAQ:NVDA) gibi şirketler tarafından tasarlanan bu çipler, Çin’in askeri yeteneklerini potansiyel olarak geliştirebilecek en son teknolojilerin transferini sınırlamaya yönelik devam eden çabalarda kritik öneme sahip olarak kabul ediliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı, revizyonların ilk düzenleme setine ilişkin açıklama ve düzeltmeleri içerdiğini belirtti. Güncellenen kuralların 4 Nisan’da yürürlüğe girmesi planlanıyor ve bu da ABD hükümetinin Çin’e hassas teknolojilerin akışını kontrol etmeye yönelik çabalarının devam ettiğini gösteriyor.

Bu hamle, ABD’nin teknolojik avantajlarını güvence altına almak ve Çin’in askeri gelişimiyle ilgili ulusal güvenlik endişelerini gidermek için uyguladığı daha geniş bir stratejinin parçasıdır. Ekim ayında yayınlanan orijinal kurallar, Pekin’in yüksek teknolojili ABD ürünlerine ve fikri mülkiyete erişimini kısıtlamak için tasarlanmış bir dizi önlemin parçasıydı.

Ticaret Bakanlığı’nın duyurusu, yönetimin ulusal güvenlik ve ABD’nin teknolojik çıkarlarının korunması konusundaki kararlılığının altını çiziyor. Duyuruda ihracat kısıtlamalarında yapılan açıklama ve düzeltmelerin ayrıntılarına yer verilmedi. Yine de, yapay zeka ile ilgili hangi ürünlerin ABD’den Çin’e gönderilebileceğine ilişkin kısıtlamaların daha da sıkılaştırılması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu