Haber

Beyaz Saray, Suudi-İsrail normalleşmesine ve iki devletli çözüme desteğini açıkladı

YENİ Beyaz Saray, ABD yönetiminin “İsrail’in Filistinlilere taviz vermesi şartıyla Suudi Arabistan ile İsrail arasında iki devletli bir çözüme yönelik bir güvenlik anlaşması” için çabaladığı iddiasıyla ilgili olarak Suudi Arabistan’ın ortasındaki normalleşmeyi destekliyor. Arabistan-İsrail ve İsrail-Filistin hattı boyunca iki devletli çözüm ancak bu konularda görüşmelerin sonuçları hakkında bir şey söylemek için çok erken olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, çevrimiçi bir basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

??????New York Times köşe yazarı Thomas Friedman, Kirby’ye göre ABD Başkanı Joe Biden’ın “İsrail’in Filistinlilere taviz vermesi koşuluyla, Suudi Arabistan ile İsrail arasında iki devletli bir çözüm için bir güvenlik anlaşması yapma olasılığını” tartıştı. soruldu.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın, Ulusal Güvenlik Konseyi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk ile birlikte bölgeye gittiğini söyleyen Kirby, yetkililerin toplantılarında görüşecekleri pek çok konu olduğuna dikkat çekti.

Kirby, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşmeye destek vermeye devam edeceklerini belirterek, Sullivan’ın Suudi Arabistan’da bu konuda görüşmeler yapacağını ancak sonuçları bilmek için henüz çok erken olduğunu sözlerine ekledi.

Sullivan’ın ziyaretinin “daha bütünleşik, işbirlikçi ve müreffeh bir Ortadoğu” politikaları doğrultusunda gerçekleştiğine dikkati çeken Kirby, Biden’ın İsrail-Filistin sorununda iki devletli çözüme inanmaya devam ettiğini ve bunun bir modül olacağını söyledi. Sullivan’ın konuşmalarından.

Kirby, bu konudaki tartışmaların sürdüğünü belirterek başka yorum yapmaktan kaçındı.

gokcebeyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu