Ekonomi

Asya borsaları, Çin emlak piyasasına destek vaadiyle yükseldi

Çin Politbüro’nun emlak sektörü için “politikaları zamanında belirleme ve optimize etme” sözü vermesinin ardından Hong Kong hisse senetleri Salı günü güçlü bir şekilde yükseldi ve Hang Seng endeksi yüzde 3 yükseldi.

Pekin’in üst düzey karar alma organı, tüketimi artırma ve borç riskleriyle mücadele etme taahhütlerinin yanı sıra “istikrarlı istihdamı stratejik bir hedefe yükseltme” taahhüdünde bulundu.

Bu, geçen haftaki hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerin, büyümeyi desteklemek için yenilenen politika kaldıracı davetlerine yol açmasının ardından geldi.

Anakara Çin hisse senetleri de yükseldi, Shenzhen Bileşik Endeksi yaklaşık yüzde 2 ve Şangay Bileşen Endeksi yüzde 1,18 arttı.

Diğer Asya piyasaları da çoğunlukla yükseldi. Güney Koreli Kospi düze yakın işlem görürken, Kosdaq yüzde 1 yükseldi. Ön varsayımlara göre bu, ülkenin ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasılasında yıllık yüzde 0,9 büyüme kaydetmesinin ardından geldi.

Avustralya’da S&P/ASX 200 Pazartesi günü faizlerini yüzde 0,33 artırdı. Ancak Japonya’da Nikkei 225 yüzde 0,18 düşerken Topix yüzde 0,13 yükseldi.

ABD’de bir gecede, Dow Jones Industrial Average fayda serisini 11 güne çıkararak Şubat 2017’den bu yana en uzun serisine çıkarken üç büyük endeks de yükseldi. Dow yüzde 0,52, S&P 500 yüzde 0,40 ve Nasdaq Composite yüzde 0,19 yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu