Ekonomi

ASKON Lideri Aydın; 2023 yılında yorgana göre ayaklarımızı uzatmalıyız.

ASKON Genel Başkanı Aydın, konu ile ilgili olarak şunları söyledi;
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre son çeyrekte yüzde 3,5, 2022’de ise toplamda yüzde 5,6 büyüme kaydettik. Rusya-Ukrayna savaşı, elektrik fiyatlarının fırlaması, hammaddeye ulaşmanın zorluğu, TL’nin değer kaybetmesi, pandemi sonrası değişen piyasalar, tahminlerdeki belirsizlikler gibi tüm aksilikler. Cari fazla, kredi ve büyüme politikaları sonucunda yüzde 5,6 oranında büyüme sağladık.

İhracatımızın yüksek olduğu Avrupa başta olmak üzere ekonomilerde resesyon beklentisi ve sıkı para politikaları nedeniyle 2022 sonunda bir durgunluk yaşadık ve bu yılın son çeyreğine de yansıdı ve 3.5 büyüme oranı. 2023’e yüzyılın felaketiyle başladık. Uzun vadede yaralarımızı saracağımız aşikar.

Enflasyon planlamamızda revizyonlar yapmamız gerekecek. Bir yandan Ukrayna-Rusya savaşı devam etmek üzeredir. Önümüzde küçülen ekonomiler, durgunluk beklentilerinin devam etmesi, cumhurbaşkanlığı seçimi gibi süreçler var. Tüm riskler düşünüldüğünde 2023’te güvenli limanlara ihtiyacımız olduğu aşikardır. Yorganımıza göre ayaklarımızı uzatarak, üretim odaklı, sürekli dinamik politikalar üreterek ilerlemeliyiz. Büyümeyi sürdürülebilir kılmak istiyorsak yatırımdan ve üretimden asla taviz vermemeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu