Sağlık

Antalya Tabip Odası: Kızamık Yeniden Ortaya Çıktı!

Ülkemizde giderek artan kızamık vakaları ile ilgili olarak, İstanbul Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği (TTB), İzmir Tabip OdasıKızamık vakalarındaki artışla ilgili Antalya Tabip Odası’ndan açıklama geldi.

Antalya Tabip Odası: Kızamık Salgını Yaptık mı?

Antalya Tabip Odası bugün “Kızamık Salgını İçin Gereği Yapıldı mı?” başlıklı bir basın açıklaması yayınladı. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taha Karaman, sağlık politikalarındaki aksaklıklar nedeniyle neredeyse yok olma noktasına gelen kızamık hastalığında yeniden canlanma olduğunu belirtti.

Aşısız Çocuk Sayısının Fazlalığı Şaşırtıcı Değil!

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Figen Yıldırım, “Kızamık komplikasyonları ve ölüm açısından en riskli olan 5 yaş altı aşılama durumu açısından tespit edilen olaylar değerlendirildiğinde vakaların tamamına yakınının 10 yaş altı olduğu belirtiliyor. 1-4 yaşındaki vakaların 1’i ve yarısından fazlası aşısızdır. Yıldırım, “Sağlık Bakanlığı’nın pandemi döneminde daha da görünür hale gelen aşılara ilgisizliği, aşı karşıtlarına sessiz kalması ve aşı kararsızlığının önüne geçmek için ciddi bir çalışma yapmaması düşünüldüğünde, aşılanmayanların oranının bu kadar yüksek olması şaşırtıcı değil. çocuklar çok yüksek.”

Kızamık Gündeminde Neler Oldu?

TTB ve tabip odalarının kızamık vakalarındaki artışın salgın boyutlara ulaştığına, kızamığa bağlı çocuk ölümlerine ilişkin açıklamaları ve olay bilgilerinin paylaşımında şeffaflık için Sağlık Bakanlığı’na davetlerin ardından, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Yaptığı açıklamada kızamık vakalarında artış olduğunu doğruladı ancak kızamığa bağlı ölüm haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Kızamık vakalarındaki artışla ilgili bilgi vermeyen Bakan Koca’nın ardından TTB Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nden randevu istedi.

Kızamık Salgınına Karşı Yapılması Gerekenler

Kontrol stratejisi olarak 9-11 ay arası bebeklerin aşılanması için 9 ay ve üzeri ve 12 aydan küçük tüm bebeklere ve 12 ayını doldurduktan sonra (en az önceki kızamık içeren aşı dozu arasında dört hafta). ) rutin MMR aşısı dozunun uygulanması, sağlık çalışanlarına MMR aşısı, 9-11 ay program dışı MMR aşısı, otellerde çalışan vatandaşlarımızın aşılanması, risk kümesinde yer alan vatandaşlarımızın kızamık aşısı, mülteci göçmen nüfusun eksik aşılarının tamamlanması , sarsıntı bölgesinden gelen vatandaşlarımızın eksik olan aşılarının tamamlanması.

Kızamık Salgınına Karşı Alınacak Önlemler

Sağlık kurumlarımıza kızarıklık şikayeti ile başvuran her bireyden numune alınarak kızamık değerlendirmesinin yanı sıra kızamık salgınına karşı Sağlıkta Dönüşüm Programından kolay vazgeçilebilmesi için aşağıdaki önlemlerin kısa sürede alınması gerekmektedir. Aralık 2010’dan bu yana Antalya Tabip Odası olarak varlığını sürdüren ve bu yıl daha da artan Kamuoyu ile paylaşıyoruz:

  • Aile sağlığı birimlerindeki hemşire-ebe açığı bir an önce giderilmelidir. Hizmet ihtiyacının yüksek olduğu bölgelerde aile hekimi ve aile sağlığı çalışanı yaklaşımından vazgeçilmeli, bu bölgelerde aile hekimi ve hemşire/ebe sayısı artırılmalıdır.
  • Salgın gerçeğinde yürütülecek aşı kampanyasının bölge bazlı olması şart. Vatandaşların başvurusu sınırlandırılmamalı, alana çıksınlar. Portatif aşılama istasyonları ile kısa sürede aşılama oranı artırılmalıdır.
  • Aşı konusunda toplum bilgilendirilmeli, yanlış/yanlı haberler Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından ele alınmalıdır.
  • Deprem bölgesinden gelen depremzedeler için uzun süreli sağlık çalışanı atamaları yapılmalı bu da sağlık çalışanlarının içini rahatlatıyor. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu