Haber

Anadolu Efes Maviyi Korumaya Devam Ediyor

Topluma ve çevreye değer katacak çalışmalara odaklanan Anadolu Efes çalışanlarından oluşan gönüllü grup, 16 Eylül Uluslararası Kıyı Temizliği Günü kapsamında Deniz Yaşamını Koruma Derneği iş birliğiyle Heybeliada’da kıyı temizliği gerçekleştirdi. Deniz ekosisteminin korunmasına yönelik çalışmalara 2022 yılından bu yana Denize +1 Nefes projesiyle destek veren Anadolu Efes, bu özel günde kıyılarda biriken çöplerin denizlere ulaşmadan temizlenmesinin önemine dikkat çekti.

Deniz Yaşamını Koruma Derneği iş birliğiyle 2022 yılından bu yana yürüttüğü Denize +1 Nefes projesiyle Marmara Denizi’ndeki biyolojik çeşitliliğin zenginleşmesine ve korunmasına katkı sağlayan Anadolu Efes, gönüllüleriyle Heybeliada’da kıyı temizliği gerçekleştirdi. 16 Eylül Uluslararası Kıyı Temizliği Günü dolayısıyla.

Anadolu Efes Küme Kurumsal İrtibat ve İlişkiler Müdürü (CCAO) Selda Susal Saatçi, “Denizlerin yağmur ormanları olarak nitelendirilen ve tüm dünyada yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Marmara Denizi’ndeki mercanların çoğalmasına ve korunmasına katkıda bulunurken, aynı zamanda kıyı temizliğinin halklar için önemine de dikkat çekmek istiyoruz. deniz ekosistemi. Dünya, artan atık üretimi nedeniyle küresel bir çöp kriziyle karşı karşıya. Bu atıklar gezegenin her yerinde havaya, toprağa ve denizlere karışarak canlıların yaşamını tehdit ediyor. Özellikle plastik atıklar toplam deniz atıklarının en az yüzde 85’ini oluşturuyor. WWF’nin yayınladığı rapora göre her yıl Akdeniz’e yaklaşık 0,57 milyon ton plastik gidiyor. Bu, dakikada 33.800 plastik şişenin denize atılmasına eşdeğer. “Aldığımız her 3 nefesten 2’sini denizlerimize borçlu olduğumuzu düşünürsek, keyifle vakit geçirdiğimiz kıyılarımızı temiz bırakmanın hepimizin sorumluluğu olduğuna inanıyorum” dedi.

 

Deniz Yaşamını Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Narcı, “Okyanuslarımızda yaklaşık 75 ila 199 milyar kilogram plastik atığın yüzdüğü tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler’in açıkladığı bilgiye göre, acil önlem alınmazsa, okyanuslara giren yıllık tahmini 11 milyon ton plastiğin miktarı önümüzdeki yirmi yılda üç katına çıkacak. Bu, 2040 yılına kadar her yıl 23 ila 37 milyon metrik ton plastiğin okyanuslara dağılacağı ve dünya çapında kıyı şeridinin her metresi için 50 kilogram plastik kaplayacağı anlamına geliyor. Her birimizin küçük bir çabası bile bu sorunun çözümü için bir umut ışığıdır. Bu bağlamda Anadolu Efes Gönüllüleri ile gerçekleştirdiğimiz kıyı temizliğinin bu konudaki farkındalığı artıracağını umuyoruz.”

 

Anadolu Efes gönüllüleri yıl boyunca temizlik faaliyetlerini sürdürerek çevreye destek olmaya devam edecek.

 

  Anadolu Efes Hakkında:

54 yıllık yolculuğunda sosyal hayatın içinde bir kurum olan Anadolu Efes, Barth Report’a göre üretim hacmi açısından dünyanın 10’uncu, Avrupa’nın ise 5’inci büyük bira şirketidir. Kurulduğu günden bu yana alanında birçok ilke imza atan şirket, aynı zamanda 70’den fazla ülkeye yaptığı ihracatla Türkiye’den dünyaya açılan sayılı kuruluşlardan biri. Faaliyet gösterdiği şubenin gelişimine katkıda bulunurken topluma değer katmayı öncelikleri arasında gören Anadolu Efes, sürdürülebilir bir iş modeli yaratmayı gelecek nesillere yönelik bir sorumluluk olarak görüyor. Bu bağlamda sürdürülebilir turizmden sürdürülebilir tarıma ve çevreye, spordan kültür sanata ve girişimciliğe kadar pek çok alanda sürdürülebilir modeller oluşturarak hem çevresel, hem sosyal hem de kültürel kalkınmaya katkı sağlayacak çalışmalar yürütüyor. 2010 yılından bu yana uluslararası GRI standartlarını temel alan sürdürülebilirlik raporlarıyla yol haritasını şeffaf bir şekilde paylaşan Anadolu Efes, ilk entegre raporunu 2023 yılında yayınladı.

Anadolu Efes Gönüllüleri Hakkında

Anadolu Efes Gönüllüleri topluma ve çevreye katkı sağlayacak, farkındalık yaratacak pek çok gönüllü faaliyette bulunuyor. Şirket çalışanlarından oluşan gönüllüler, toplumsal duyarlılığı dikkate alarak kendi projelerini oluşturuyor ve mevcut sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor. Anadolu Efes’in gönüllülük hareketi, sokak hayvanlarını beslemekten çevreyi temizlemeye kadar pek çok faaliyeti içeriyor.

Deniz Yaşamını Savunma Derneği Hakkında:

 

Deniz Yaşamını Savunma Derneği, 9 Eylül 2015 tarihinde Heybeliada’da Adalar Deniz Yaşamı ve Spor Kulübü Derneği adı altında kuruldu. 2021 yılına kadar Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü adı altında faaliyetlerini sürdüren dernek, daha kapsayıcı hedefler doğrultusunda kurumsal kimlik değişikliği süreciyle mevcut yapısına kavuştu. Türkiye’de bugüne kadar birçok “ilk”e imza atan DYKD, Akdeniz’e endemik olan sarı mercanların (gorgon) Marmara Denizi’nde taşınması ve korunması konusunda faaliyet göstererek, Türkiye’nin ilk ve tek deniz savunma alanını oluşturdu. Marmara Denizi, Mercanların 7/24 kameralarla canlı izlenmesi, Tavşan Adası savunma alanının ranger sistemi ile yönetilmesi, deniz tabanından hayalet ağların temizlenerek ileri dönüşüm yoluyla hayata döndürülmesi, biyolojik çeşitliliğin izlenmesi alanlarında faaliyet göstermektedir. , tıp ve yaşam alanlarının korunması, su altı kültürü ve mirasının korunması, sanat ve sürdürülebilir tasarım. .

Deniz Yaşamını Savunma Derneği; Türkiye’nin en köklü ve saygın üniversitesi İstanbul Üniversitesi ve akademisyenlerinin desteğiyle bilimsel çalışmalar ve projelerle gelecekteki deniz yaşamını sürdürülebilir ve adil prosedürlerle korumayı amaçlamaktadır.

  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habercinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dikmen Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu